Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Młode kobiety - dlaczego chcą być aktorkami? Premiera w Nowej Synagodze

Spektakl jest rezultatem rozmów z przedstawicielami środowiska scenicznego na temat wyzwań, z jakimi spotykają się się artyści pracujący w instytucjach kultury, w teatrach – zapowiada Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Młode kobiety - dlaczego chcą być aktorkami? Premiera w Nowej Synagodze

Autor: Emil Neumann

W pracy teatralnej najważniejszy jest dla niej kontakt międzyludzki i podkreślenie wagi obecności drugiego człowieka. "Teatr tworzą ludzie. Tworzą go relacje i chęć opowiedzenia o nich w szczególny sposób. Taki teatr kocham i taki pragnę robić" - podkreśla. 

Krzysztofę Gomółkę-Pawlicką, bo o niej mowa, mogliśmy zobaczyć niedawno w spektaklu "Yotam. Studium o matce" w reżyserii Marka Branda. Monodram zainaugurował działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga we Wrzeszczu.  To poruszające wyznanie  matki chłopca cierpiącego na zespół Downa w przededniu jego pójścia do szkoły. Jednocześnie przyczynek do dyskusji wobec wyzwań z jakimi borykają się w Polsce matki dzieci niepełnosprawnych. Nowe przedsięwzięcie duetu Gomółka-Pawlicka – Brand to monodram o niejednoznacznym tytule - „Zawód Aktorki”.

Spektakl jest rezultatem rozmów z przedstawicielami środowiska scenicznego na temat wyzwań, z jakimi spotykają się się artyści pracujący w instytucjach kultury, w teatrach – zapowiada Krzysztofa Gomółka-Pawlicka. - Chciałabym podzielić się spojrzeniem na tę kwestię z reprezentantami trójmiejskich instytucji, aby promować dialog na temat roli etyki w pracy artystycznej.  

Młode kobiety - dlaczego chcą być aktorkami? Odpowiadają, że od najmłodszych lat czuły, że są do tego stworzone... Mając pięć lat, przebierają się w sukienki mamy, zakładają za duże szpilki i biorąc do ręki dezodorant jak mikrofon, odgrywają przeróżne postaci - głównie telewizyjne. Kilka lat później trafiają do kółka teatralnego prowadzonego przez Panią od polskiego. Grają w Kopciuszku, Złotowłosej, Śnieżce... oczywiście zawsze główną rolę. W liceum zaczyna się poważniej - dostają się do Teatru Amatorskiego. Są konkursy, przeglądy, oklaski i ten jeden Członek Jury (oczywiście Aktor), który mówi im, że powinny zdawać do szkoły aktorskiej, bo mają warunki..., to znaczy chyba użył słowa „potencjał". Tak rozpoczyna się wielka życiowa przygoda zwana zawodem aktorki. A co potem...?”.

  • Koncepcja monodramu i wykonanie: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
  • Scenariusz i konsultacje reżyserskie: Marek Brand
  • Premiera: 17 grudnia 2023 r.
  • Godzina: 18:00
  • Wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji na adres mailowy: [email protected].
  • Adres: Scena Artystyczna Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz

Krzysztofa Gomółka-Pawlicka

Aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz UWM na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych oraz Teatrem Gdynia Główna.                               

Marek Brand

Założyciel i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak,  absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Wiedzy o Teatrze. Dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w trójmieście od 1994 roku. Wielokrotny laureat stypendiów artystycznych przyznawanych przez Marszałka Województwa oraz nagród artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk.

Spektakl zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama