Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Osadzeni z Kwidzyna porządkowali cmentarze mennonickie na Powiślu

Grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Kwidzynie po raz kolejny wzięła udział w porządkowaniu zaniedbanych i opuszczonych cmentarzy na terenie Powiśla. To realizacja autorskiego programu "Ratujmy zapomniane cmentarze", który ma służyć resocjalizacji osób przebywających za kratami, z drugiej strony umożliwia przywrócenie należytego stanu lokalnych nekropolii.
Osadzeni z Kwidzyna porządkowali cmentarze mennonickie na Powiślu
Osadzeni porządkują zaniedbane cmentarze już od kilku lat

Autor: ZK Kwidzyn

Więźniowie z Kwidzyna posprzątali cmentarze

Pomysł porządkowania zaniedbanych cmentarzy z udziałem osadzonych pojawił się kilka lat temu, z taką propozycją wystąpił ówczesny porucznik Jakub Kaliszewski, szybko dołączył do niego podporucznik Piotr Kordowski. Dopracowano szczegóły i powstał program resocjalizacyjny dla osób pozbawionych wolności "Ratujmy zapomniane cmentarze". Jest on realizowany od 2013 roku. Na Powiślu i Żuławach pozostało bardzo wiele dawnych cmentarzy ewangelickich, luterańskich, mennonickich, także katolickich lecz na których pochowani są ludzie narodowości niemieckiej. Ocalało bardzo mało żydowskich kirkutów. Te nekropolie popadały szybko w zapomnienie, zarastały krzakami, nikt nie dbał o ich dobry stan.

Osadzeni z Kwidzyna wzięli udział w uporządkowaniu kilkunastu cmentarzy, pomagali m.in. podczas prac w Nowej Wsi Malborskiej oraz Gnojewie. W bieżącym roku w programie zaangażowanych było 31 osób odbywających kary oraz 5 wychowawców działu penitencjarnego.

"Ratujmy zapomniane cmentarze" to autorski program resocjalizacji osadzonych

- Funkcjonariusze w ramach realizacji programu wykonali wraz ze skazanymi prace porządkowe polegające na wycinaniu gęstych krzaków, grabieniu liści, odkrywaniu zarośniętych nagrobków na cmentarzach ewangelicko-mennonickich w okolicy Kwidzyna. W bieżącym roku przeprowadzono prace na cmentarzach w Marezie, Kamionce oraz Dubielu. W ramach programu odbywają się też zajęcia teoretyczne, które są elementem edukacyjnym programu. W tym zakresie wspomagają funkcjonariuszy pracownicy Muzeum Zamkowego w Kwidzynie - informuje por. Paweł Bandzarewicz z kwidzyńskiego Zakładu Karnego.

Wspomniany program jest oparty na współpracy ze środowiskiem otwartym, łączy liczne instytucje w celu readaptacji społecznej osób wykluczonych społecznie. Skazani mogą na nowo spróbować odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości, by nie wrócić ponownie za mury więzienne w celu odbycia kolejnej kary pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama