Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Recepta na Ruch. Skorzysta z niej prawie tysiąc pacjentów z Trójmiasta

Nie trzeba stać w kolejce do fizjoterapeuty lub umawiać z trenerem osobistym. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pilotaż nowego programu pt. „Recepta na Ruch”, w którym weźmie udział 15 tys. pacjentów z całego kraju. Na Pomorzu w drodze konkursu wyłoniono dwie placówki: Copernicus przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku oraz Przychodnię Morską przy ulicy Obrońców Wybrzeża 8 w Gdyni.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Czym jest Recepta na Ruch?

- Recepta na Ruch to program profilaktyczny wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w przypadku których zalecana jest aktywność fizyczna - tłumaczy Monika Kierat z pomorskiego NFZ. -  Mogą wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 25 lat, a stan ich  zdrowia pozwala na samodzielny czynny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa jest też korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP.

Kto wystawia receptę?

Specjalne, elektroniczne skierowanie do programu może nam wystawić:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka lub położna POZ,
  • lekarz specjalista: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog lub fizjoterapeuta.

Co dostanie pacjent?

Program pilotażowy potrwa 18 tygodni. Na ten czas fizjoterapeuta dobierze pacjentowi zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i kondycji  fizycznej.

Program składać ma się z dwóch modułów. Pierwszym będą - odbywające się dwa razy w tygodniu - treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Na drugi moduł składać się będzie praca własna uczestnika programu przy wykorzystywaniu funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Dodatkowo przewidziane są również konsultacje z dietetykiem, a w razie potrzeby z psychologiem i lekarzem specjalistą.

Kto nie weźmie udziału w programie?

Trzeba  wiedzieć, że nie wszyscy mogą skorzystać z Recepty na Ruch. Udział w programie wykluczają:

  • aktywna choroba nowotworowa
  • niestabilne lub nieleczone choroby kardiologiczne
  • niestabilna lub nieleczona cukrzyca
  • inne przeciwwskazania potwierdzone przez lekarza lub fizjoterapeutę.

 Gdzie się zgłosić?

Na Pomorzu  program realizują:  

  • Copernicus Podmiot Leczniczy przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku (tel. 518 073 737), który będzie miał pod opieką  793 pacjentów.
  • Przychodnia Morska Janczewscy przy ulicy Obrońców Wybrzeża 8 w Gdyni (tel. 58 68 88 999) , która przyjmie 120 pacjentów.

Pilotaż będzie realizowany do października 2025. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na jego wykonanie w  naszym regionie wyda ponad 2,5 mln zł, w całym kraju będzie to ponad 27 mln.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama