Wyjątkowa koszulka w muzeum Lechii Gdańsk

W Muzeum Lechii Gdańsk pojawił się prawdziwy skarb dla fanów piłki nożnej i historii klubu. To oryginalna koszulka meczowa, którą nosił piłkarz Lechii Gdańsk, Dariusz Wójtowicz, podczas pamiętnego meczu z Juventusem Turyn, 28 września 1983 roku.
Kustosz Zbigniew Zalewski prezentuje koszulkę Dariusza Wójtowicza z 1983 roku

Autor: lechia.pl

Mecz ten, będący rewanżową potyczką w ramach I rundy Pucharu Zdobywców Pucharów, uznawany jest za jedno z największych wydarzeń sportowych XX wieku na Wybrzeżu. Pomimo bolesnej porażki 0:7 w pierwszym spotkaniu w Turynie, Lechia Gdańsk w drugim meczu była bliska sprawienia sensacji. Przez kilkanaście minut drugiej połowy gdańszczanie prowadzili ze słynnym włoskim klubem 2:1.

Koszulka Dariusza Wójtowicza zdobi teraz Muzeum Lechii Gdańsk. Nie jest to jedyna pamiątka z tamtego historycznego meczu. Nowy eksponat dołącza bowiem do towarzystwa innej, niezwykłej pamiątki z tego samego spotkania, oryginalnego trykotu Zbigniewa Bońka, który wówczas grał w barwach „Starej Damy”.

Kustosz Muzeum Lechii Gdańsk, Zbigniew Zalewski, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wyjątkowy trykot znalazł swoje miejsce w muzeum.

Muzeum Lechii warto odwiedzić, bo to jedna z nielicznych tego typu placówek w Polsce. Prezentuje historię gdańskiego klubu i ludzi go tworzących.

Muzeum, które mieście się przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (stadion Polsat Plus Arena Gdańsk) jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. W dni meczowe zaprasza na dwie godziny przed każdym meczem. Zamykane jest na 30 minut przed pierwszym gwizdkiem.