Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kawałek miasta w Łaźni. Wystawa prof. Jacka Dominiczaka

„Spragnieni miasta” to tytuł otwartej 2 lutego wystawy prof. Jacka Dominiczaka architekta i urbanisty, kierownika Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. We wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 zbudował on diaformę – element architektoniczny nadający fragmentowi Sali Białej CWS charakteru zaułka miejskiego.
Kawałek miasta w Łaźni. Wystawa prof. Jacka Dominiczaka

Autor: Fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe, bowiem przed laty to właśnie prof. Jacek Dominiczak zaprojektował wnętrza Łaźni. Założeniem tamtego projektu był dialog nowej architektury wnętrz-dla-sztuki ze starą architekturą miejskiej łaźni. Ta realizacja otrzymała wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce w 2013.

CZYTAJ TEŻ: Architekt musi mieć odwagę niezgody na oczekiwania, które nie rozumieją architektury miasta

Dzisiaj, po 12 latach, w białej przestrzeni Łaźni 2 konstruuję nowe architektoniczne spotkanie. Tym razem jego dialogiczna formuła nie jest ukryta – jest ujawniona, by być zapisem pragnienia miasta, manifestem tęsknoty za przestrzenią nasyconą relacjami, klimatami i zdarzeniami – zapowiadał architekt.

Od wielu lat głównym przedmiotem naukowych zainteresowań prof. Jacka Dominiczaka jest dialogiczna formuła etyki architektury. Jest on autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Opracowane przez niego Kody Tożsamości Lokalnej uzyskały nagrody Amerykańskiego Instytutu Architektów w USA (1995) i Krajowej Izby Urbanistów w Polsce (2009).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy wojewódzki konserwator zabytków: Sytuacja w urzędzie jest skomplikowana. Potrzebny audyt

W miniony piątek podczas wernisażu w łaźni prof. Dominiczak wygłosił swój „Manifest przestrzeni dialogicznej”. Czytamy w nim m.in.: „Przestrzeń dialogiczna jest nasycona dialogami architektur, a każdy z tych dialogów wymaga zobowiązania jednej architektury do odpowiedzialności za drugą. W dialogu każda odpowiedzialność ma precyzyjną regułę: zobowiązuje się do dania takiej odpowiedzi, która tej drugiej architektury nie krzywdzi, która nie jest przeciw niej. Przestrzeń dialogiczna wymaga więc dialogicznej etyki architektury, a miasto dialogiczne na tej etyce budować może swoje miejskie plany i ich reguły”.

Na wystawie można też oglądać inną diaformę, zaprezentowaną przez prof. Dominiczaka na Biennale Architektonicznym w Wenecji w 2004 roku, a skonstruowaną w relacji do najważniejszych obiektów sakralnych miasta na Lagunie.

Wystawę w CWS Łaźnie 2 (ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port) można zwiedzać do 17 marca. Na piątek 16 lutego o godz. 18. oraz środę 13 marca (także o godz. 18.) przewidziane jest autorskie oprowadzanie po budynku Łaźni 2 przez prof. Dominiczaka. Istnieje też możliwość zorganizowania tematycznych lekcji sztuki dla grup szkolnych w wieku 7-13 lat. Zgłoszenia należy wysłać mailowo na adres: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama