Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

„Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” w Muzeum Miasta Gdyni to opowieść o najdawniejszych dziejach współczesnej Gdyni. I wyjątkowa okazja, aby poznać pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zabytki archeologiczne. O niezwykłej ekspozycji rozmawiamy z jej kuratorką Aleksandrą Zuzanną Fijałkowską.
„Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”, wystawa w Muzeum Miasta Gdyni
Popielnice oczkowe z Gdyni-Wzgórza św. Maksymiliana, datowane na początek wczesnej epoki żelaza

Autor: Leszek Żurek

Wielu może się zdziwić, słysząc, że Gdynia ma jakieś pradzieje! To wszak młode miasto.

Owszem, Gdynia niedługo obchodzi 98. urodziny, jednak ludzie mieszkali tutaj już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Czas istnienia miasta nie jest jednoznaczny z okresem, w jakim żyli tu ludzie. Na terenie Gdyni w pradziejach naprawdę wiele się działo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzeum to ludzie, czyli drugie życie rzeczy. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni
popielnica

Co zobaczymy na wystawie i skąd pochodzą te znaleziska? Wśród reliktów m.in. popielnice twarzowe. Co to jest?

Kluczem do stworzenia wystawy, opracowanej przez Miasto Gdynię – Referat Promocji i PR we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, było wybranie zabytków odkrytych na terenie współczesnej Gdyni. Zabytki pochodzą z różnych dzielnic naszego miasta, między innymi ze Wzgórza św. Maksymiliana czy Wiczlina.

We wczesnej epoce żelaza tereny dzisiejszej Gdyni zamieszkiwali ludzie nazwani przez archeologów kulturą pomorską. Grzebali swoich zmarłych spalonych, umieszczając ich szczątki w urnach. Niektóre z nich to właśnie urny twarzowe. Nazywamy je tak, ponieważ na powierzchni naczyń widoczne są wizerunki ludzkich twarzy. To jeden z ciekawszych fenomenów archeologii pradziejowej ziem polskich.

Zabytki archeologiczne odsłaniają najbardziej tajemnicze epizody z najdawniejszej historii miejsca zwanego dzisiaj Gdynią – czytamy w zapowiedzi wystawy. Co to za tajemnicze epizody?

Myślę, że archeologia jest bardzo tajemnicza, a odkrycie przed zwiedzającymi pradziejów współczesnej Gdyni będzie niezwykłym przeżyciem.

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” poprzez kontakt z artefaktami ma przybliżyć i pomóc zrozumieć to, co nieoczywiste. Co jest „nieoczywiste” w tym znaczeniu?

Kiedy myślimy o tym, co znajdowało się tu przed powstaniem miasta, oczami wyobraźni widzimy wiejskie chaty. Mało kto pamięta o tym, że na terenie Gdyni funkcjonowały kultury pradziejowe, że historia człowieka na tych terenach sięga tysięcy lat wstecz. Archeologia nadal pozostaje więc dla Gdyni zagadnieniem nieoczywistym, a wystawa ma szansę to zmienić.

Wystawie towarzyszy publikacja „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”. O czym traktuje?

Nie można powiedzieć, że publikacja towarzyszy wystawie. To dwa oddzielne projekty, choć mające ze sobą wiele wspólnego, wzajemnie się uzupełniające. „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” to książka o archeologii Gdyni. O tym, co działo się na terenie współczesnego miasta od czasów najdawniejszych do XII wieku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zakochani w Gdyni! W walentynki wstęp do Muzeum Miasta Gdyni bezpłatny
grot

Co jest najciekawsze, pani zdaniem, w tej dawnej historii Gdyni? I na wystawie?

Każdy z nas ma inne doświadczenie życiowe, inne wykształcenie i zainteresowania. Mnie najbardziej ciekawią czasy wczesnego średniowiecza, jednak okres prezentowany na ekspozycji również jest niezwykle intrygujący. Myślę, że pasjonatów archeologii najbardziej przyciągną prezentowane urny twarzowe. Wielką mocą tej wystawy są towarzyszące jej grafiki i przekaz, który niosą. Zaryzykuję stwierdzenie, że choć zwiedzający mogli widzieć eksponowane przez nas zabytki na innych wystawach, podobnej ekspozycji jeszcze nie widzieli.

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Muzeum Miasta Gdyni: 10.02.2024 r.-31.12.2024 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Fascynujące fotografie przedwojennej Gdyni na wystawie
popielnica

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama