Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdyński klif grozi zawaleniem? Osuwają się kolejne skarpy, widać pęknięcia!

Ostatnie sztormy poważnie naruszyły orłowski klif. - Przejście pod klifem jest prawie niemożliwe, ale prawdziwe ryzyko niesie próba wchodzenia na górę, gdzie skarpy są popękane - ostrzega Sławomir Kitowski, który zamieścił na portalu społecznościowym film, informujący o niebezpieczeństwie.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdyński klif wisi na włosku? Spacer grozi niebezpieczeństwem!

Jedno z najpiękniejszych miejsc, które w prawie całej Polsce kojarzy się z Gdynią może już niedługo zniknąć. Kolejny rok, wskutek tzw. abrazji morskiej odpadają kolejne warstwy twardej gliny, tworzącej orłowski klif.

Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa zamieścił w sobotę, 10 lutego krótki film, obrazujący  skalę kolejnych zniszczeń.

- Uwaga, niebezpieczeństwo!  - ostrzega autor książek i albumów o historii Gdyni, badacz dziejów miasta. -  Spacer brzegiem morza w Orłowie w kierunku Gdyni utrudniony, a za klifem niemożliwy, ze względu na spore osunięcia skarp. Na górze jeszcze bardziej niebezpiecznie, skarpy popękane, nadawane, ledwo się trzymają. Trzeba uważać! Najlepiej nie wchodzić na klif, tylko popatrzeć na to nasze cudo przyrody, zanim nam zniknie na amen.

Klif w Gdyni ginie w oczach

Sławomir Kitowski w rozmowie z "Zawsze Pomorze" przekonuje, że należy wreszcie poważnie zająć się ochroną tego miejsca. Wskazuje, że uderzające gwałtownie w podstawę klifu fale poważnie naruszyły jego strukturę geologiczną.

- Rejonowa Dyrekcja Ochrony Środowiska umywa ręce - podkreśla Kitowski. - Uznano tam, że mamy do czynienia z rezerwatem, więc należy bezczynnie obserwować proces niszczenia tego tak cennego nie tylko dla gdynian miejsca. Miasto i Urząd Morski oglądają się na RDOŚ, a klif ginie w oczach. Będziemy w tej sytuacji pisać listy do RDOŚ i innych instytucji z apelem o radykalne zajęcie się tym tematem. Nie możemy już czekać przez kilkanaście kolejnych lat, bo za pięć lat może nie będzie już czego ratować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama