Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żuławska Kolej Dojazdowa startuje od 1 maja. Trwają przeglądy torowisk

Już od 1 maja będziemy mogli podróżować pociągami wąskotorowymi Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kursowanie rozpocznie się tego dnia na trasie poprowadzonej wzdłuż Mierzei Wiślanej, od Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły. W lipcu wznowiony zostanie ruch pociągów pasażerskich na linii z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny Gdańskiej.
Żuławska Kolej Dojazdowa startuje od 1 maja. Trwają przeglądy torowisk
Pociągi wąskotorowe na stacji w Nowym Dworze Gdańskim

Autor: PTMKŻ

Żuławska Kolej Dojazdowa prowadzi cieszące się dużą popularnością turystów przejazdy pociągami wąskotorowymi na Żuławach oraz Mierzei Wiślanej. Dodać warto, że okazjonalnie organizowane są również przejazdy pociągów z myślą o mieszkańcach tych terenów - przykładem kursy realizowane w okresie uroczystości Wszystkich Świętych do przystanku kolejowego przy Cmentarzu Komunalnym w Nowym Dworze Gdańskim. Sieć kolei wąskotorowych na Żuławach była przed laty rozbudowana, pociągi służyły zarówno do transportowania płodów rolnych jak też do przewozów pasażerskich. Z upływem lat kolejne linie zamykano i likwidowano. Dziś pozostały torowiska nadające się do użytku na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny Gdańskiej oraz ze Sztutowa do Jantara i Prawego Brzegu Wisły.  

CZYTAJ TAKŻE: O Rany, Tulipany! Kwiatowe szaleństwo w Błotniku już wystartowało

Uruchomienie Żuławskiej Kolei Dojazdowej było dziełem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, współpracującego z samorządami oraz PKP. Udało się utrzymać w ruchu lokomotywy spalinowe, wagony pasażerskie oraz dedykowane turystom w sezonie wakacyjnym wagony otwarte. W ostatnich latach systematyczne przewozy według rozkładu jazdy odbywały się tylko wzdłuż Mierzei Wiślanej. Przejazdy z Nowego Dworu do Stegny były zawieszone z powodu remontu obrotowego mostu nad Wisłą Królewiecką w Rybinie.

Most jest już sprawny. Obecnie trwają przeglądy torowisk, urządzeń sterowania ruchem i sprawdzanie ich stanu technicznego. Pociągi rozkładowe pojadą po raz pierwszy w środę 1 maja, na trasie ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły. Kursować będą w trakcie całego "długiego weekendu", do niedzieli 5 maja.  Żuławska Kolej Dojazdowa zapowiada przejazdy na tej trasie w kolejne weekendy majowe, zaś w trakcie kolejnego "długiego weekendu" już od czwartku 30 maja. 

ZOBACZ TEŻ: Malbork: Miniatura zamku stała się turystyczną atrakcją

W lipcu i sierpniu wznowione zostanie kursowanie pociągów na linii z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny. Szczegółowy rozkład jazdy na obu liniach ma zostać opublikowany już w najbliższych dniach. Przewoźnik nie zapowiada zmiany cen biletów. Przykładowy koszt przejazdu ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły według normalnej taryfy to 20 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama