Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

20 lat w Unii Europejskiej. W Gdańsku wielki piknik [PROGRAM OBCHODÓW]

1 maja przypadnie dokładnie 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się wielki rodzinny piknik. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 podniesieniem unijnej na najwyższy w Gdańsku maszt na Górze Gradowej. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na mieszkańców i turystów w pierwszy weekend maja w Gdańsku.
Inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich
Inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich

Autor: Grzegorz Mehring

Gdańsk: Piknik europejski z okazji 20 lat Polski w UE

Wspomniane uroczyste podniesienie flagi UE na maszt, koncerty carillonowe czy też inscenizacja przysięgi mieszczan – to tylko niektóre elementy uroczystych obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Zbliżające się pierwsze dni maja, to czas kojarzony z wypoczynkiem. W Gdańsku nie zapominamy jednak o najważniejszych świętach. 1 maja uczcimy 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na Targu Węglowym organizujemy piknik, aby w rodzinnej, społecznej atmosferze podzielić się efektami bycia w UE. W Gdańsku i na Pomorzu, dzięki finansom pochodzącym z Unii Europejskiej, powstały duże inwestycje. To także zmiana społeczna, która nastąpiła w Polsce - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

CZYTAJ TEŻ: Unia to codzienność, chociaż dla wielu nadal pozostaje odległą „Brukselą”

O godz. 10.00 na Górze Gradowej na najwyższy w Gdańsku maszt wciągnięta zostanie wielka flaga UE. Piknik w Gdańsku rozpocznie się dwie godziny później - w samo południe od odśpiewania hymnu Unii Europejskiej i hymny Polski. 

- W ramach tego wydarzenia przygotowywane są atrakcje dla osób w różnym wieku. Odbędą się m.in. targi krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas których będę prezentowane tradycje, kultura oraz potrawy z tych krajów. Powstanie tam także strefa edukacji, gdzie pokażemy jak Gdańsk i cały region zmieniały się w czasie 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, a strefa „Smaki Europy”, gdzie food trucki z różnych miejsc zabiorą nas w kulinarną podróż po naszym kontynencie. Dostępna tam będzie także przestrzeń dla dzieci, gdzie organizowane będą konkursy, gry oraz inne atrakcje dla najmłodszych. Warto przyjść całymi rodzinami na to wydarzenie – mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku

W Gdańsku przez cały weekend majowy odbywać będą się też różne inne wydarzenia, nawiązujące i celebrujące Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę zakończenia II wojny Światowej oraz Dzień Europy.


Warto podkreślić, że długi weekend majowy w Gdańsku rozpocznie się już w sobotę, 27 kwietnia. Tego dnia Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk zaprasza na otwarcie Twierdzy Wisłoujście

Harmonogram oficjalnych uroczystości

1 maja (poniedziałek) - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

  • 10:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
  • 12:00 / Targ Węglowy/  piknik rodzinny pn. Zjednoczeni w różnorodności

2 maja (wtorek) - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

3 maja (środa) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

  • 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
  • 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
  • 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty
  • 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (poniedziałek) - 78. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 14:00 / pomnik "Tym, co za polskość Gdańska" / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (wtorek) - Dzień Europy

  • 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej
  • 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
p. bauć 25.04.2024 15:27
Proszę poprawić dni tygodnia przy datach. Ktoś pomylił kartki kwietnia z majem

Reklama
Reklama
Reklama