Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Straż Graniczna RP obchodziła swoje święto w Gdańsku

Centralne obchody Święta Straży Granicznej RP odbyły się w Gdańsku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W jego trakcie wręczono nominacje generalskie oraz na wyższe stopnie służbowe, odbyła się też pierwsza promocja oficerska.
Święto Straży Granicznej w Gdańsku
Centralne obchody Święta Straży Granicznej odbyły się w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tegoroczne obchody Święta Straży Granicznej odbywają się w 100 rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji powołanej dla strzeżenia granic II Rzeczypospolitej. Wielu jej oficerów i żołnierzy poniosło śmierć z rąk hitlerowców oraz funkcjonariuszy sowieckiego NKWD. 33 lata temu powołano z kolei Straż Graniczną RP.

W trakcie gdańskich uroczystości na stopień generała dywizji Straży Granicznej mianowany został gen. bryg. SG Robert Bagan, komendant główny SG. Szlify generała brygady Straży Granicznej odebrał płk SG Sławomir Klekotka, komendant Podlaskiego Oddziału SG. Wręczono odznaczenia państwowe. W gronie uhonorowanych znaleźli się funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę udekorowany został kmdr. por. SG Grzegorz Gąsior, srebrnym zaś kmdr. por. SG Ewa Woźniak. Ponadto uroczystość była wyjątkową okazją do promocji na pierwszy stopień oficerski 279 funkcjonariuszy SG.

- Dziękuję za to, że jesteście Państwo i wykonujecie z takim zaangażowaniem, poświęceniem i profesjonalizmem służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej i dla nas wszystkich.  Jest to dla mnie wielka sposobność, by pochylić głowę z wdzięcznością w imieniu Rzeczypospolitej i wszystkich obywateli za służbę, którą na co dzień realizujecie. Wszędzie, gdzie realizujecie swoją służbę, także jako służbę sojuszniczą w ramach wspólnoty, jesteście Państwo chwaleni właśnie za profesjonalizm, odpowiedzialność i niezwykłe zaangażowanie w wykonywanie obowiązków – mówił w trakcie uroczystości prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent akcentował, że z dumą możemy mówić, że polska Straż Graniczna jest profesjonalna i oddana swojej służbie. Zwrócił uwagę, że polscy funkcjonariusze strzegą bezpieczeństwa, realizując zadania także poza granicami kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama