Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Budowa nowej obwodnicy Trójmiasta idzie pełną parą

Prace nad Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej (OMT) nie ustają. Zarządzający budową odcinka Gdańsk Południe – Żukowo zorganizowali w czwartek, 21 maja 2024 r., wizytę studyjną, aby pokazać aktualne postępy budowy.
Kliknij aby odtworzyć

Budowa OMT, rozpoczęta w marcu 2023 r., jest jedną z największych i najważniejszych inwestycji drogowych na Pomorzu. Zgodnie z przyjętym planem ma ona odciążyć ruch z zatłoczonej Zachodniej Obwodnicy Trójmiasta, na której kilometrowe korki są codziennością, zwłaszcza w okresach wakacyjnych.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Koniec prac w 2025 roku

W ramach kontraktu, wartego 777 mln zł, „Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Zadanie 2: węzeł Żukowo (z węzłem) – węzeł Gdańsk Południe (z węzłem)”, zleconej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcy dostali za zadanie przebudowanie węzła Gdańsk Południe, wybudowanie obwodnicy Żukowa (długiej na ok. 7 km) wraz z dwujezdniową drogą ekspresową (ok. 16 km) łączącą oba te węzły. Oprócz tego przewidziana jest także budowa węzła w Lublewie oraz Miejsce Obsługi Podróżnych Widlino. Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Zakończenie prac przewidziane jest na 15 września 2025 r.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnicy metropolitalnej potrwa dłużej niż zakładano

Przebudowa węzła Gdańsk Południe jest szczególnie problematyczna z uwagi na wzmożony w tym miejscu ruch. Łączy on bowiem autostradę A1, Południową Obwodnicę Trójmiasta i Zachodnią Obwodnicę Trójmiasta. W związku z tym przewidziane są tymczasowe plany organizacji ruchu, łagodzące skutki przebudowy dla kierowców.

Po ponad roku od rozpoczęcia prac budowa stale postępuje. Wykonano już blisko 1 mln m sześc. nasypu, ponad 1 mln sześc. wykopu i prawie 500 tys. sześc. wymian gruntu.

- Realizacja postępuje na wszystkich odcinkach i na wszystkich frontach robót. Na 60 obiektów inżynieryjno-mostowych mamy 52 już w realizacji. Osiem jest w trakcie przygotowania, co jest związane z tym, że są uzależnione od postępów robót drogowych i mają uwarunkowania czysto techniczne. Nie wynika to z żadnych opóźnień – mówi inżynier kontraktu, Andrzej Pawlicki.

Dwa zadania

Przypomnijmy, że cała budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej została podzielona na dwa zadania: 

  • Chwaszczyno – Żukowo 
  • Żukowo – Gdańsk Południe

Całość połączy Południową Obwodnicę Gdańska (S7), autostradę A1 i Trasę Kaszubską (S6), omijając Zachodnią Obwodnicę Trójmiasta.

ZOBACZ TEŻ: Praca wre przy budowie Obwodnicy Metropolitalnej. Kiedy zakończenie robót?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama