Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Umowa na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu w Gdańsku podpisana

Ta szkoła jest bardzo potrzebna, o czym mówimy już od dłuższego czasu. Dzisiaj po dosyć długim postępowaniu przetargowym wygrała, mam nadzieję, najlepsza firma, która już ma doświadczenie w budowaniu szkół na terenie Gdańska – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, parafując umowę na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu. Obiekt ma być gotowy we wrześniu 2025 r.
Szkoła na Morenowym Wzgórzu

Autor: Wizualizacja }| UM Gdańsk

Budynek dla blisko 700 uczniów, sala gimnastyczna, boisko, dojście do obiektu od strony dwóch dzielnic - to kluczowe elementy umowy na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu, podpisanej w piątek, 7 czerwca. Obiekt ma być gotowy we wrześniu 2025 r. 

Szkoła na Morenowym Wzgórzu coraz bliżej. Umowa podpisana

Co zaważyło na tej lokalizacji dla szkoły? W dzielnicach Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice z każdym rokiem przybywa mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowej szkoły podstawowej przy ul. Morenowe Wzgórze. W szkole uczyć się będą dzieci w klasach 0-8. Łącznie przewidziano 27 oddziałów szkolnych po 25 uczniów.

- To oczywiste, że szkoła podstawowo na niemal 700 dzieci jest potrzebna - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mamy narzucony ambitny harmonogram. Dzisiaj podpisujemy umowę, lada moment rusza budowa. Mam nadzieję, że inwestycja zostanie wykonana w terminie i w budżecie, a szkoła przyjmie pierwszych uczniów 1 września 2025 roku.

CZYTAJ TEŻ: 16 ofert w przetargu na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu

Projekt zakłada, że budynek szkoły składać się będzie z trzech brył o zróżnicowanej wysokości (od 1 do 3 kondygnacji), w tym sali gimnastycznej. W centralnej części obiektu zaprojektowano wewnętrzne patio. Oprócz samego budynku powstanie też, m.in. boisko wielofunkcyjne i bieżnia na 60 m. Powstanie plac zabaw dla dzieci, ścieżki, a także zagospodarowane zostaną tereny zielone. Aby zapewnić właściwe odwodnienie, na terenie szkoły wykonany zostanie również zbiornik retencyjny.

- Chciałbym zapewnić, że po stronie miasta jest pełna determinacja – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Termin realizacji jest ambitny, ale trzymamy kciuki i będziemy wspierać wykonawcę. Będzie to szkoła nowoczesna z 27 oddziałami. Będzie to również szkoła ekologiczna z odzyskiem energii, z fotowoltaiką, z odzyskiem wody szarej. Przy okazji pracujemy nad retencją, w okolicy powstanie zbiornik retencyjny, który będzie otwarty dla mieszkańców. Będzie to również miejsce rekreacji. Staramy się zachować jak najwięcej zieleni w tym otoczeniu - dodał Grzelak.

Projektując szkołę starano się zachować w największym stopniu naturalny charakter tego miejsca i wszelkie walory przyrodnicze. Rosnący tam lasek brzozowy wraz ze wspomnianym zbiornikiem będą idealnie nadawały się na spacery. Warto także zauważyć, że sama szkoła będzie także obiektem proekologicznym. Wyposażona będzie w panele fotowoltaiczne czy system instalacji odzysku wody opadowej, w tym właśnie zbiornika do magazynowania tzw. wody szarej z instalacją do spłukiwania toalet i podlewania zieleni. 

- Przed nami kolejny ciekawy projekt. Bardzo oczekiwany i bardzo potrzebny w tej okolicy, ponieważ przez wiele ostatnich lat obserwujemy stały wzrost mieszkańców w dzielnicach Piecki - Migowo, Jasień oraz Ujeścisko- Łostowice – mówi Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - (...) Dodatkowo w ramach inwestycji, aby ułatwić dojście do szkoły, dwa osiedla - Jasień i Piecki Migowo zostaną połączone ciągiem pieszo-rowerowym.

ZOBACZ TEŻ: Licealiści stworzyli dopasowywawarkę szkół. Nie tylko wyniki matury

Zadowolenia z podpisanej umowy nie krył Tomasz Nowak, prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "EBUD" Przemysłówka.

- Ta inwestycja pod względem technicznym, technologicznym, inżynierskim jest prosta natomiast finansowo i terminowo bardzo trudna – zaznaczył Tomasz Nowak. - Mamy nadzieję, że projekt zrealizujemy do września przyszłego roku, żeby dzieci miały gdzie się uczyć.

W ramach zamówienia przewidziano również budowę dojścia do szkoły. Od strony ul. Morenowe Wzgórze poprowadzony będzie chodnik i schody, natomiast od ul. Kraśnięta przewidziano wykonanie chodnika i drogi rowerowej. Jak zapewnia miasto, zadania są tak skoordynowane, by infrastruktura drogowa była gotowa nas czas zakończenia budowy szkoły.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama