Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pilot, który zaszalał MiG-iem na wsią Szaleniec, został zawieszony

Po tym, jak samolot MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w trakcie lotu szkoleniowego przekroczył barierę dźwięku, a fala gromu dźwiękowego spowodowała uszkodzenie pokryć dachowych kilkunastu budynków we wsi Szaleniec (powiat malborski), pilot tego samolotu został zawieszony.
Pilot, który zaszalał MiG-iem na wsią Szaleniec, został zawieszony

Autor: 22. Baza Lotnictwa Taktycznego

Jak informowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. 

Malbork: Pilot przekroczył barierę dźwięku, domy uszkodzone

„Przed godziną 10.00 w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach. Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia”.

CZYTAJ TEŻ: Potężny huk nad Malborkiem! Incydent z udziałem polskiego myśliwca, kilka budynków uszkodzonych!

– Dalsze ustalenia w sprawie zdarzenia z udziałem samolot MiG-29 będą, mam nadzieję możliwie szybko – poinformował Zawsze Pomorze mjr Maciej Kędzierski, rzecznik prasowy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. – W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie przekazać dodatkowej informacji. Trwają czynności Żandarmerii Wojskowej, nas jako Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Pilot samolot zgodnie z procedurami obowiązującymi w tym zakresie oraz zgodnie z decyzjami wyższych przełożonych został czasowo odsunięty od realizacji lotów, aczkolwiek mamy nadzieję, że organy, które badają sprawę, oczywiście bardzo rzetelnie, ale i możliwie szybko zakończą swoje czynności, tak aby pilot mógł wrócić do lotów.

Rzecznik zapytany o doświadczenie zawieszonego pilota stwierdził: – Myślę, że można go określić jako doświadczonego, legitymuje się kilkuletnim doświadczeniem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama