Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wakacyjna moda na wyjazdy nad morze

Zakończył się rok szkolny i nadeszły wakacje! Czas wypoczynku, ładowania ludzkich akumulatorów, realizowania własnych pasji i podróżniczych marzeń. Nie tylko dla uczniów, ale wszystkich, którzy zaplanowali latem swój urlop.

Pracujemy, żeby żyć. Ale żeby pracować efektywnie, powinniśmy też korzystać z urlopu, by nabrać dystansu i sił. Dobry wypoczynek wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż wakacyjna opalenizna. 

Dlatego spróbujmy wypocząć, wyciszyć się, pomóc naszemu umysłowi oderwać się od tego, co przyciąga jak magnez nasze myśli. A strumień uważności skierować na piękne krajobrazy, atrakcje turystyczne, spacery, rozmowy. 

Pomorskie szykuje się na najazd turystów. Z badania zamieszczonego na stronie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna wynika, że w okresie od czerwca do października tego roku wyjazd na urlop planuje 87 proc. Polaków. Ponad 40 proc. badanych preferuje wypoczynek nad morzem, a 17 procent wyjedzie za granicę. Tyle samo osób zamierza odpoczywać w kraju we własnym domu letnim lub na działce.

Moda na wyjazdy nad polskie morze wytworzyła się także dzięki pomorskiej gościnności, apetycznej regionalnej kuchni oraz niezwykłym krajobrazom i atrakcjom turystycznym. Ale pewnie też w jakimś stopniu dzięki licznym wydarzeniom kulturalno-handlowym, takim jak Truskawkobranie, Open'er Festival, Jarmark św. Dominika, Zjazd Kaszubów, czy widowiskowym obrzędom i zwyczajom, jak np. kaszubski obrzęd ścinania kani w noc świętojańską. 

Pomorze to najchętniej wybierany przez turystów region w Polsce. Trudno się dziwić. Mamy tu wszystko: morze, liczne jeziora, wydmy, latarnie morskie, elektrownie wodne, wieże widokowe, zabytki architektury, zamki, pałace i dwory. Ale też: skanseny, atrakcje przyrodnicze, kamienne kręgi, grodziska, groty, dom do góry nogami, park miniatur, liczne muzea. Wykorzystajmy te atuty. Rozwijajmy turystykę, kultywujmy zwyczaje, odkrywajmy nasz region na nowo.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Zawsze Pomorze” wraz z ekspertami zastanawiamy się, czy skoro w znanych zagranicznych kurortach turystom najbardziej doskwierają upały, to Pomorze może stać się alternatywą dla Krety czy Andaluzji? Tym bardziej, że, według prognozy długoterminowej IMGW, podczas tegorocznych wakacji możemy się spodziewać więcej cieplejszych dni niż rok temu. Ale jeśli dobrze zaplanujemy nasz urlop, to wypoczynek w każdej pogodzie może być atrakcyjny, odprężający i bezpieczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Moda? 22.06.2024 09:37
Raczej owczy pęd do jarmarcznych "atrakcji"... Nakręcany tak nachalnym stręczycielstwem jak powyżej...

Reklama
Reklama
Reklama