Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Sopocie można już wypożyczyć kosze plażowe. Ile zapłacimy?

W czasie wakacji na plażach w Sopocie można wypoczywać w wygodnych i stylowych koszach plażowych. Wypożyczymy je przy wejściu na plażę nr 23.
Sopot, kosze plażowe w Sopocie
Kosze plażowe w Sopocie wypożyczymy przy wejściu na plażę nr 23

Autor: UM Sopot

Na sopockiej plaży można znów wypożyczyć plażowy kosz. Sopockie kosze plażowe wykonane są z naturalnego materiału – oryginalnego indonezyjskiego rattanu. Wyglądem przypominają te, które były używane na plaży w Sopocie na początku XX w. 

Plażowy kosz to piękna  historia życia kurortowego, dla wielu sentymentalne wspomnienie. W PRL, jak mawiał znawca Sopotu, Wojciech Fułek, w plażowym koszu toczyło się  sopockie życie intymne, drugie życie plaży… Plażowe kosze to był wtedy hit lata, nawet szpan, na pewno jeden z elementów szpanowania, a nawet powiew przedwojennego świata kurortowego. Zamawiała je zwykle plażowa arystokracja, ci którym mebel ów kojarzył z się z przedwojenną elegancją, dawnym dobrym stylem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lato w Sopocie, gdy nie było jeszcze strojów kąpielowych. Jak się ubierano?

W plażowych koszach można było kiedyś nie tylko ochronić się przed słońcem, ale też odpoczywać w deszczową pogodę. Stały na plaży dostępne dla każdego. Nie jeden spędził w nich noc. Słynny fotograf Marek Karewicz tak przed laty wspominał nocleg podczas pierwszego festiwalu jazzowego: - Lata 50. Miałem w kieszeni 10 złotych. Spędziłem w plażowym koszu numer 406 pod Grand Hotelem pięć wspaniałych nocy! Mieszkałem w koszu, bo nie było mnie stać na nic innego. 

Kosze plażowe w Sopocie. Tak kiedyś z nich korzystano

Zaistniały na dawnych fotografiach. Tych przed-, ale i powojennych. W książce Wojciecha Fułka rozdział - „Towarzysz na plaży" wieńczy zdjęcie siedzącego właśnie w plażowym koszu, rozebranego do kąpielówek, premiera Józefa Cyrankiewicza, który robi zdjęcie - ponoć pierwszym w Polsce polaroidem – małżonce, słynnej aktorce Ninie Andrycz. 

***

Sopocka  wypożyczalnia plażowych koszy jest czynna (jeśli nie pada) od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9.00-18.00. Koszt wynajmu to 10 zł za godzinę i 47 zł za dzień (liczy się czas od momentu wypożyczenia do godziny 18.00). Sopocianie posiadający Kartę Mieszkańca mogą wypożyczyć kosze ze zniżką: 5 zł za godzinę i 30 zł za dzień. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama