Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Apartamenty na Westerplatte w Gdańsku? Jest reakcja dyrekcji MIIWŚ

Obecna dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zablokowała budowę pięciu apartamentów na wynajem zaprojektowanych na Westerplatte. Nie po raz pierwszy próba utworzenia hotelu w pobliżu pola bitwy 1939 roku budzi ogromne emocje. – W tym miejscu miały być pomieszczenia dla edukacji. Kosztem dzieci próbowano stworzyć te pokoje – mówi Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
Muzeum Westerplatte i wojny 1939, budowa
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zablokowała budowę pięciu apartamentów na wynajem zaprojektowanych na Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

O próbie zaprojektowania pięciu apartamentów na terenie Westerplatte wicedyrektor Janusz Marszalec powiedział po raz pierwszy na antenie Radia Gdańsk. Zlecenie, które wydano w grudniu ubiegłego roku kosztowało 50 tys. zł. Inwestycja została zatrzymana. Na plany budowy nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku natknęła się niedawno.

– Okazało się, że muzeum zamówiło zamianę sal edukacyjnych na pokoje hotelowe – mówi w rozmowie z „Zawsze Pomorze” dyrektor Marszalec

Pokoje zostały zaprojektowane, co wymagało zamiennego pozwolenia na budowę. Zmieniła się funkcja budynku. Zaczęliśmy wyjaśniać sprawę i okazało się, że w końcu zeszłego roku ktoś wpadł na ten pomysł. Wydaje się, że wymyślił to poprzedni dyrektor Grzegorz Berendt wraz ze swoim zespołem. Nie mam pojęcia, dlaczego się na to zdecydował, mimo wcześniejszej opinii ministerstwa. Po co nam kolejne pokoje w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego? Nie wiem. Kosztem dzieci próbowano stworzyć te pokoje. Na pewno jest to ciekawe miejsce turystyczne i byłby to hotel z jednym z najpiękniejszych widoków, wychodzących na plażę i morze.

dr Janusz Marszalec / zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Drugie podejście do apartamentowców na Westerplatte

Apartamenty hotelowe MIIWŚ od lat budziły spore emocje, a temat był wykorzystywany politycznie. W 2017 roku – tuż przed wymianą dyrekcji muzeum przez władze PiS – TVP podała nieprawdziwą informację o wydaniu 14 mln zł na wyposażenie ośmiu mieszkań w muzealnym budynku przy ul. Stara Stocznia w Gdańsku. I choć ówczesny dyrektor Paweł Machcewicz mówił dziennikarzom, że 14 mln zł kosztowało wyposażenie wszystkich budynków muzeum, w tym pomieszczeń znajdujących się w wieży, biblioteki, czytelni, holu, czyli całych 26 tys. m kw., na których mieści się muzeum, informacja ta nie znalazła się w zmanipulowanym przekazie telewizyjnym.

Cztery lata później wrócił temat apartamentów, tym razem zaprojektowanych na Westerplatte. Pierwszy pomysł budowy pokoi hotelowych „na wynajem” na tym terenie powstał jeszcze za czasów kierowania muzeum przez dyrektora Karola Nawrockiego. Po nagłośnieniu sprawy przez dziennikarzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zażądało  unieważnienia przetargu rozpisanego przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej. Na stronie resortu w lipcu 2021 roku ukazało się oświadczenie, w którym można było przeczytać, że minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń i wzywa do „sporządzenia nowej dokumentacji przetargowej na inwestycję, która będzie uwzględniać charakter Westerplatte i cele edukacyjne tego miejsca”.

Kukułcze jajo?

Czy zamiana sal edukacyjnych na apartamenty, zlecona już po zmianie władzy w Polsce, nie była próbą podrzucenia „kukułczego jaja” nowej dyrekcji muzeum?

– Taka myśl nam przemknęła, ale ją odrzuciliśmy – mówi dr Marszalec. – Trzeba też wiedzieć, że kolejnych 5 pokoi hotelowych zaplanowanych zostało w pawilonie podziemnym, który ma powstać na terenie Westerplatte. Z tego już nie jesteśmy w stanie się wycofać, choć sprawa jest dyskusyjna.

Konkurs na projekt nowego muzeum został ogłoszony na początku 2023 roku. W październiku ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” na lata 2023-2027. W tym samym miesiącu rozstrzygnięto konkurs. Zwyciężyła praca czterech łódzkich zespołów: Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci i Pracownia Architektoniczna „Projektownia”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
r63 13.07.2024 00:19
A ja bym odtworzył funkcję uzdrowiskowo-letniskową części poza polem bitwy.

Reklama
Reklama
Reklama