Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Indeks Zdrowych Miast. W Sopocie mają powody do zadowolenia

Według Indeksu Zdrowych Miast w Sopocie żyją najstarsi mieszkańcy. Sopocianie kupują też najwięcej samochodów. Jednak oprócz tego miasto ma też wiele powodów do zadowolenia, gdyż wygrało w takich obszarach jak mieszkalnictwo i środowisko. Na podium ogólnych zestawień znalazły się też Gdańsk i Gdynia.
Sopot

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Eksperci Grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie po raz trzeci zaprezentowali Indeks Zdrowych Miast. Tym razem za 2024 rok. Raport ten pokazuje jakie warunki dla zdrowego życia tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. A, co warto podkreślić, mieszka w nich ponad 12 mln osób, a więc co trzeci Polak. 

- Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze i polityki ich w miastach sprzyjają zdrowiu jego mieszkańców. Jego wyniki wskazują na dużą różnorodność warunków, jakie tworzą miasta, na co wskazują wyniki w ramach poszczególnych obszarów ujętych w Indeksie. Wyniki naszych prac mogą zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia i jakości życia mieszkańców – informują we wstępie do Indeksu autorzy opracowania.

CZYTAJ TEŻ: W którym mieście żyje się najlepiej? Awans Gdańska na drugie miejsce w Polsce

Jak wyjaśnia w raporcie Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED, tegoroczna edycja Indeksu po raz pierwszy obejmuje również pogłębione badania ankietowe, skierowane zarówno do władz miejskich, jak i bezpośrednio do mieszkańców.

Według Indeksu Zdrowych Miast 2024, uwzględniając wszystkie obszary, najlepszy wynik w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców uzyskał Poznań. Na drugim miejscu sklasyfikowano Warszawę, a na trzecim – Gdańsk. W kategorii miast poniżej 300 tys. osób, wygrał Sopot przed Gdynią. Dwunaste miejsce w zestawieniu (trzecie na Pomorzu) przypadło Słupskowi

Indeks Zdrowych Miast. Tak wypadły pomorskie miasta

W obszarze Zdrowia (wydatki i liczba programów zdrowotnych) najlepiej prezentują się Gdynia (3. miejsce), Sopot (7. miejsce) i Gdańsk (8. miejsce). 

W obszarze Ludność i pokolenia wzięto pod uwagę kilka czynników. Największą wagę miała mediana wieku, a następnie liczyły się: współczynnik feminizacji, saldo migracji, zgony z powodu nowotworów i chorób układu krążenia, zgony niemowląt oraz osób w wieku do 65 lat. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia znaleźliśmy tylko jedno pomorskie miasto – Gdańsk (na 3. miejscu). A, co ciekawe, z danych wynika, że w 2023 r. najstarsi w Polsce byli mieszkańcy... Sopotu. 

W Edukacji liczono dane na podstawie sześciu wskaźników. To: efekty kształcenia w szkołach podstawowych i średnich na podstawie wyników ósmoklasistów i maturalnych, dostęp dzieci w wieku 3-5 lat do edukacji przedszkolnej sytuacji dochodowej rodzin z dziećmi. Najwięcej powodów do satysfakcji mają w tym przypadku w Sopocie (5. miejsce) i Gdańsku (9. miejsce).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Turysto, szanuj Sopot!" i „Stop golasom na ulicy!” wracają do kurortu

Trzynaście wskaźników użyto to obliczeń wyników w obszarze Mieszkalnictwo. Liczyły się: zasoby mieszkaniowe, zasoby mieszkaniowe w TBS, lokale komunalne, wydatki na gospodarkę mieszkaniową, pustostany i remonty w gminnym zasobie lokalowym, liczba osób otrzymujących dodatki mieszkaniowe, liczba osób oczekujących na umowę najmu socjalnego, budynki mieszkalne niepodłączone do kanalizacji i lokale bez dostępu do łazienki. I tu na pierwszym miejscu podium znalazł się Sopot! 

Wielkie powody do dumy Sopot ma także w obszarze Środowisko. Pod lupę wzięto takie czynniki jak stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe, ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzonych do wód lub do ziemi przez przemysł i oczyszczalnie ścieków, a także m.in. powierzchnia terenów zieleni, wielkość odpadów zebranych selektywnie, eksploatację sieci wodociągowej. Liczyły się także czynne przystanki autobusowe i tramwajowe oraz długość dróg rowerowych. Innych dużych pomorskich miast w tym zestawieniu (w pierwszej dziesiątce) nie znaleźliśmy.

W kategorii Usługi komunalne i społeczne, gdzie liczyło się aż 13 wskaźników (m.in. liczba awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zebrane w ciągu roku odpady zmieszane, liczba utonięć i samobójstw zakończonych zgonem, przestępstwa o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowe, liczba obiektów sportowych, kulturalnych, liczba czytelników bibliotek publicznych, liczba dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych oraz liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej) pomorskie miasta wypadły słabo, tzn. żadne nie znalazło się w pierwszej dziesiątce. 

Niestety, także w temacie Przestrzeń i Infrastruktura wszystkie pomorskie miasta mają co nieco do poprawy, gdyż nie ma ich w pierwszej dziesiątce sklasyfikowanych miast. W kategorii infrastruktura wyróżnił się ponownie Sopot, ale tym razem największym przyrostem liczby samochodów na mieszkańca. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama