Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

11. urodziny Dawnego Tczewa. Drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”

2020 rok był wyjątkowym czasem, bo jubileuszowym w działalności Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew. A co istotnego wydarzyło się w jedenastym roku istnienia strony internetowej i forum zrzeszającego miłośników historii grodu Sambora? Dla sympatyków tczewskich mostów członkowie Dawnego Tczewa przygotowują drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”.
Od lewej: Wojciech Giełdon, Przemysław Zieliński, Łukasz Brządkowski (Fot. materiały prasowe)

Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta to przede wszystkim portal internetowy www.dawnytczew.pl, który ma już ponad 240 tys. unikalnych odsłon.

– Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, artykuły o historii miasta oraz kilkaset zdjęć i archiwalnych dokumentów – mówią pomysłodawcy Dawnego Tczewa. – Aktywną częścią portalu jest forum – liczy ponad 1200 użytkowników, którzy napisali ponad 43 tys. postów w ponad 2600 tematach. Jest też miejscem powstania wielu naszych inicjatyw. Nasz profil na Facebooku polubiło ponad 9 tys. osób z Polski i zagranicy. Od 2021 r. jesteśmy obecni także na Instagramie, poszerzając grono odbiorców w Internecie zainteresowanych dziejami Tczewa i ciekawostkami z nimi związanymi.

Mimo trudnych warunków funkcjonowania w pandemii, Dawny Tczew, tak jak wcześniej, organizował spotkania i wykłady o historii lokalnej, jak na przykład w Lisewie Malborskim – w 170. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego.

Historię miasta Dawny Tczew promuje także w bardziej aktywny sposób: podczas spacerów, jak kolejna edycja Tczewskich Zaduszek, oraz wycieczek rowerowych, przy okazji włączając się w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej. Dawny Tczew przygotowuje wtedy zadanie dla rowerzystów, łączące atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu z odkrywaniem Tczewa i jego historii.

Członkowie Dawnego Tczewa nie tylko czynnie uczestniczyli w miejskich wydarzeniach patriotycznych, ale, jak co roku, organizowali obchody ważnych, lokalnych rocznic: uczczenie ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku,

  • upamiętnienie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie,
  • upamiętnienie Powstania Warszawskiego, w którym udział brali tczewscy harcerze.

To już było, a co planują społecznicy zrealizować w 2022 roku? Członkowie Dawnego Tczewa chcą dokończyć realizację kilku projektów, w tym drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”.

– Okazja jest nie byle jaka, bo w tym roku przypada 165. rocznica otwarcia mostu drogowego, wówczas najdłuższego takiego obiektu na świecie – zauważa Łukasz Brządkowski, pierwszy koordynator Dawnego Tczewa.

– Realizujemy również projekt pn. „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły – dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”, którego efektem będzie publikacja książkowa – podkreśla Przemysław Zieliński, nowo wybrany koordynator Dawnego Tczewa. – Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek cyfrowych, odbywają się kwerenda w instytucjach ochrony zabytków oraz archiwach państwowych (analiza map, badanie starych akt i ksiąg gruntowych), jak również rekonstrukcja graficzna wybranych miejsc oraz spisywanie zachowanych w pamięci wspomnień. Zależy nam, aby ocalić od zapomnienia historię bliskich nam miejscowości, jak również osiedla, które po wojnie zostało podzielone na mniejsze jednostki, tracąc, de facto, świadomość swojej terytorialnej tożsamości. Formuła projektu pozostaje otwarta, a ostateczny rezultat naszych prac zależy od tego, jak dużą ilość i jaki zakres materiałów dla poszczególnych miejsc oraz osób uda się zebrać i opracować.

Do współpracy przy „Projekcie Drybok” Dawny Tczew zaprasza wszystkich chętnych – zarówno chcących współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i tych, którzy mogą dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane.

Przemysław Zieliński / koordynator Dawnego Tczewa

– Każdy, kto dostarczy informację lub materiał, zostanie oczywiście wymieniony w opisie źródeł publikacji. Zachęcamy do kontaktu na naszym profilu FB lub pod adresem mailowym: [email protected] – mówi Przemysław Zieliński, koordynator Dawnego Tczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama