Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Senackie weto odrzucone. Sejm przyjął lex Czarnek

Sejm przyjął lex Czarnek, czyli nowelizację Prawa oświatowego, zwiększającą kompetencje kuratorów. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta.
Sejm

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Głosowanie w sprawie lex Czarnek trafiło na środowe obrady nieoczekiwanie. 

- Zgłoszono wniosek o włączenie do głosowania uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, do którego został zgłoszony na Konwencie Seniorów sprzeciw - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek tuż przed głosowaniem w tej sprawie.

"PiS się policzył i rzutem na taśmę dorzucają głosowanie w sprawie skandalicznej ustawy" – napisał na Twitterze Borys Budka z KO.

Nie zabrakło też komentarzy innych polityków.

Za przyjęcie przez posłów ustawy na Twitterze podziękował autor nowych przepisów, Przemysław Czarnek.

Wcześniej - w ubiegły piątek - Senat w całości odrzucił projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Teraz posłowie odrzucili uchwałę senatorów - za jej odrzuceniem głosowało 233 posłów, przeciwko było 220, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy - nowelizacja przepisów zwiększa m.in. rolę kuratorów oświaty. Zgodnie z nowym prawem - zgodę na organizowanie w szkole zajęć dodatkowych przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia będzie musiał wyrazić kurator oświaty. Prowadzący takie zajęcia będą musieli przedstawić - co najmniej dwa miesiące przed ich planowanym rozpoczęciem - szczegółowe informacje o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały, z których będą korzystać.

Lex Czarnek zakłada także, że jeżeli dyrektor szkoły nie zrealizuje zaleceń kuratora oświaty, będzie mógł zostać wezwany do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli to nie pomoże, może zostać odwołany ze stanowiska bez wypowiedzenia.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. O zawetowanie jej już wcześniej apelowali politycy opozycji i ZNP. Agata Kornhauser-Duda spotkała się nawet w sprawie proponowanych przez ministra edukacji zmian z posłankami opozycji, z kolei Przemysław Czarnek – takie po spotkaniu z prezydentem i jego żoną – stwierdził, że „pan prezydent jest przychylny zmianom”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama