Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sopoccy radni „za”. Program in vitro będzie realizowany w mieście przez kolejne cztery lata

Sopoccy radni przegłosowali program leczenia niepłodności metodą in vitro. Program, który rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa cztery lata, jest częścią szerszego planu działań wspierających kobiety i rodziny w Sopocie.
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: fot. Pixabay

Na sesji 4 listopada, radni podjęli uchwałę w sprawie realizacji w Sopocie programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasta Sopotu w latach 2022-2025”. Program jest częścią szerszych, wielopoziomowych działań podejmowanych w mieście na rzecz wspierania kobiet i rodziny.

- To wielka radość – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachimwiceprezydentka Sopotu. – Dziękuję radnym za wsparcie tak ważnego dla młodych sopocian projektu. Już w pierwszym roku z programu będzie mogło z skorzystać 5 par – dodaje wiceprezydentka.

Program dla kobiet w wieku 20-40 lat

W ramach programu, para będzie mieć prawo do trzykrotnego skorzystania z procedury wspomaganego rozrodu. Aby zakwalifikować się do udziału trzeba być mieszkańcem Sopotu, co najmniej rok mieszkać na terenie Sopotu i rozliczać podatek w tutejszym urzędzie skarbowym. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat. Jednym z kryteriów jest również niemożność poczęcia dziecka metodą naturalną w ciągu ostatniego roku. Program adresowany jest do osób w związkach małżeńskich jak i pozostających w związkach partnerskich.

- Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasta Sopotu w latach 2022-2025” będzie realizowany od przyszłego roku, w latach 2022-2025. Rekrutację i kwalifikację do wzięcia udziału prowadzić będzie placówka wyłoniona w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta Sopotu

Izabela Heidrich / rzeczniczka prasowa UM w Sopocie

Szacowany koszt realizacji programu wynosi 25 tys. zł rocznie, a łącznie 100 tys. zł w trakcie całego okresu trwania programu, w latach 2022-2025. 

Program leczenia niepłodności metodą in vitro jest częścią szerszego planu pod nazwą „Sopocianki", obejmującego wiele działań podejmowanych na rzecz wspierania kobiet i rodziny. Plan zakłada trzy poziomy działań: profilaktyczny, edukacyjny i interwencyjny, dostępnych dla kobiet w każdym wieku. Są to m.in. edukacyjny program przyjaznego gabinetu ginekologicznego, wsparcie psychologiczne, szczepienia przeciwko HPV, badania takie jak USG czy KTG.

Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka