Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Niż Dudley nad Polską! Nawałnice, sztorm i burze

Niż Dudley nad Polską! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że dotrze do naszego kraju w nocy ze środy na czwartek, 16/17 lutego. Będzie przemieszczał się znad Morza Północnego nad Morze Bałtyckie. Na Wybrzeżu zapowiadane są niszczycielski sztorm i przekroczenia stanów alarmowych na morskich stacjach wodowskazowych. W związku z dynamicznie zmieniająca się aurą, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców całego kraju. Do tej pory strażacy interweniowali 210 razy.
sztorm, molo, Sopot

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne

Na żywo

godz. 10:00

Sytuacja powoli się stabilizuje, jednak na długo nie odpoczniemy od silnego wiatru. Już w piątek, 18 lutego nad Polskę dotrzeć ma niż o imieniu Eunice (Zeynep). Według prognoz, ponownie przyniesie gwałtowne porywy wiatru, przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalne burze, niewykluczone też trąby powietrzne.

– Na wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągać 125 km/h, na północy kraju do 110 km/h, a na pozostałym obszarze do 90 km/h. Góry: w Karpatach do 130 km/h, w Sudetach do 150 km/h. Wiatr będzie wiał z kierunku południowo-zachodniego – podał IMGW.  

Dziękujemy, że byliście z nami!

Wcześniej

Niż Dudley, jak wynika z prognoz, już w środę, 16 lutego wieczorem przynieść ma silny wiatr, sztorm, intensywne opady deszczu, a nawet burze. Zapowiadane są znaczne wahania ciśnienia oraz przekroczenia stanów alarmowych na stacjach wodowskazowych.

– Zachodni i południowo-zachodni wiatr najsilniejszy będzie nad morzem, gdzie średnia prędkość wyniesie od 40 do 50 km/h, a w porywach osiągał on będzie do 100 km/h. Tylko nieznacznie słabszy wiatr prognozowany jest na zachodzie Polski, gdzie jego prędkość w porywach może wynieść nawet 95 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr w porywach osiągał będzie od 65 km/h do 85 km/h. W nocy nadal spadać będzie ciśnienie, na północy spadek ten będzie gwałtowny, nawet o 20 hPa w ciągu 12 godzin – poinformował IMGW.

Warunki mają być bardzo niebezpieczne, dlatego do mieszkańców całego kraju trafił alert RCB.

– UWAGA! Dziś i jutro (16/17.02.) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz – poinformowało RCB.

ESTOFEX, czyli meteorolodzy z Europy działający w ramach European Storm Forecast Experiment, ostrzegają o 3., czyli najwyższym stopniu zagrożenia w związku z silnymi porywami wiatru, a nawet trąbami powietrznymi. Ostrzeżenie dotyczy zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej (w niektórych obszarach) Polski.

– Południowo-zachodnia część województwa pomorskiego leży na granicy 1 stopnia, co jest zgodne z obecnymi wyliczeniami w kontekście aktywności frontu chłodnego. Po porannych aktualizacjach zagrożenie w naszej części kraju wydaje się być mniejsze – poinformował Pomorski Alarm Pogodowy.

Niszczycielski niż Dudley! Jaka pogoda na Pomorzu?

Silny wiatr w czwartek, 17 lutego będzie już odczuwalny na terenie całej Polski. Mogą pojawić się lokalne burze.

– Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet 110 km/h. Silniej popada w Polsce południowo-wschodniej. W Karpatach śnieg: w Tatrach spadnie 8 cm świeżego śniegu. Silny i porywisty wiatr spowoduje, że nie odczujemy napływu ciepłego powietrza nad nasz kraj. W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 6°C, 8°C na wschodzie i północy do nawet 12°C na południowym zachodzie – poinformował IMGW.

O TRUDNYCH WARUNKACH POGODOWYCH NA POMORZU WIĘCEJ W ARTYKULE: Potężne wichury na Pomorzu! Raport z regionu, nie żyje jedna osoba

Czeka nas także duży i szybki spadek ciśnienia.

– Od teraz do czwartkowego poranka może ono spaść o blisko 35 hPa, po czym rozpocznie się jego dynamiczny wzrost. Centrum niżu będzie w czwartek wkraczać znad Bałtyku nad Łotwę, wówczas ciśnienie spadnie w nim do ok. 960 hPa. W tym momencie osiągnie ono na wybrzeżu minimalne wartości – podał Pomorski Alarm Pogodowy.

Silny wiatr na Pomorzu. Jak długo będzie wiało?

IMGW podał, że silny wiatr związany z niżem Dudley ma nam towarzyszyć do soboty, 19 lutego. Wtedy nad Bałtykiem przemieszczał się będzie kolejny ośrodek niżowy, który też przyniesie… silny wiatr.

– Najsilniejszy wiatr prognozowany jest nad morzem, choć w sobotę również w centrum i na południu kraju nie można wykluczyć porywów wiatru osiągających do 110 km/h – poinformował IMGW.

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie nas rozpieszczać. Strażacy znów będą mieli ręce pełne pracy. Zachowajmy ostrożność, zabezpieczmy przedmioty, a jeżeli jest taka możliwość, nie wychodźmy z domu.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama