Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Agresja Rosji na Ukrainę. Ostre komentarze polskich polityków

"To będzie hańba i dla Putina, i dla wielu Rosjan. Tak jak było z Niemcami po Hitlerze". Ostre komentarze polskich polityków po agresji Rosji na Ukrainę.
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne)

Zaostrza się kryzys na Ukrainie. Świat potępia decyzje prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Na tę agresję Rosji zareagowali także polscy politycy i to od lewa do prawa.

21 lutego prezydent Rosji, Władimir Putin, podjął decyzję o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Prezydent Rosji polecił też siłom zbrojnym Rosji zapewnienie utrzymania pokoju w Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych.

Pojawiły się już pierwsze sankcje i reakcje na działania Rosji oraz pierwsze komentarze polskich polityków.

Mocny komentarz na Twitterze zamieścił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Twitterze napisał tak: "Zabranie kawałka terytorium sąsiadowi i zapowiedź następnych gwałtów to nie jest "wyjście z twarzą". To będzie hańba i dla Putina, i dla wielu Rosjan. Tak jak było z Niemcami po Hitlerze.”

W podobnym tonie krótki komentarz zamieścił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. „W chwili kiedy Rosja demonstracyjnie anektuje ukraińskie terytoria, Europa musi pamiętać, że tylko odwaga i nieustępliwość powstrzymają agresora. Wierzę, że nam ich nie zabraknie w godzinie próby i zrobię wszystko, aby tak się stało” – czytamy na jego Twitterze.

Szymon Hołownia z Polski 2050 o tej agresji Rosji na Ukrainę pisze tak: "Na atak Putina powinniśmy odpowiedzieć spokojem, solidarnością i sankcjami. Spokój jest niezbędny do podjęcia mądrych decyzji dotyczących bezpieczeństwa. Solidarność z Ukrainą powinna polegać na gotowości udzielenia jej pomocy. Sankcje, bo minął czas na papierowe oświadczenia". 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz też komentuje ten akt na Twitterze: „W obliczu rosyjskiej agresji potrzebna jest jedność i współpraca, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Konieczne jest wypracowanie wspólnego i silnego stanowiska w ramach UE i NATO. Tylko pełna solidarność będzie miała zdecydowaną siłę rażenia.”

Artur Dziambor z Konfederacji też zamieścił wpis ale w nieco innej formie. Brzmi on tak: „W ramach sankcji ekonomicznych, Polska wyśle Rosji, pakiet ustaw Nowego Ładu. #NowyWał”.

Kancelaria Premiera zamieściła z kolei wpis wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Wicepremier Jarosław Kaczyński w #BBN: „Jeżeli to, co teraz robi Putin, będzie tolerowane, to będzie to oznaczało, że są państwa, które nie muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, ani żadnych ustalonych w świecie cywilizowanym reguł, a to musi w końcu się skończyć tragicznie.”

Wpis prezydenta Andrzeja Dudy na ten temat brzmi tak: „Najważniejsze jest, by teraz stać przy Ukrainie. Każdy z nas realizuje swoje zadania w przestrzeni międzynarodowej.”

Marek Belka europoseł Nowej Lewicy zadaje na Twitterze pytanie: „Czy, w związku z decyzją Niemiec, PiS łaskawie wstrzyma WęgielStream?”.

A europoseł lewicy Leszek Miller komentuje w ten sposób: „Uznanie DRL i ŁRL za samodzielne państwa jest krokiem agresywnym i łamiącym prawo międzynarodowe. Czyniąc to Putin unieważnił porozumienia mińskie.”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama