Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Starogardzkie kamienice pięknieją. Finał rewitalizacji Śródmieścia jeszcze w tym roku

W wyniku działań rewitalizacyjnych pięknieją kolejne starogardzkie kamienice. W ramach rewitalizacji Śródmieścia, pozostały jeszcze inwestycje realizowane przy trzech budynkach zlokalizowanych przy ul. Owidzkiej i Kanałowej. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
Zrewitalizowane budynki cieszą oczy przechodniów (fot. Magdalena Dalecka I UM Starogard)

Prace rewitalizacyjne na starogardzkim Śródmieściu rozpoczęły się w 2018 roku. Łącznie na rewitalizacyjne metamorfozy miasto przeznacza ok. 3,5 mln zł.

- „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” to wieloletni projekt – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Zakres zadań tej inwestycji jest bardzo zróżnicowany. Obejmował modernizację budynków, przebudowę ulic, budowę deptaka, adaptację zabytkowego budynku dawnej szkoły nr 5 przy ul. Kościuszki na potrzeby utworzenia w nim Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny, a także szereg tzw. działań miękkich mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu m.in. organizacja świetlicy dla dzieci w SCWR – dodaje.

Zakres wykonywanych prac obejmuje przede wszystkim remont elewacji, docieplenie ścian, dachu, wymianę pokrycia dachowego, remont klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej, a także zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości. Wszystko odbywa się z uwzględnieniem zabytkowego charakteru budynków zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Nad realizacją tych prac czuwają zarządcy: Miasto Starogard Gdański, TBS Ziemi Kociewskiej, Spółdzielnia Mieszkaniowa Kociewie i prywatne wspólnoty mieszkaniowe. Wizualne efekty tych prac już można dostrzec. Odnowione elewacje cieszą oczy przechodniów.

- Patrząc z perspektywy lat, stwierdzam że to zadanie do łatwych nie należało, zwłaszcza gdy chodzi o kwalifikowanie kosztów do unijnego dofinansowania – mówi Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego. - Pojawiło się tu wielu inwestorów, wielu wykonawców i konieczność synchronizacji wielu działań. Większość budynków poddawanych modernizacji w ramach rewitalizacji podlega ochronie konserwatorskiej. Stąd też kluczowa była tu współpraca z Powiatowym Konserwatorem Zabytków w zakresie uzgadniania dokumentacji kolorystyki i rodzaju materiałów stosowanych przy modernizacji elewacji. Cieszy nas fakt, że w części tych obiektów udało się odtworzyć detale architektoniczne, które nie tylko dodają tym budynkom uroku i poprawiają ich wizerunek, ale przypominają o swojej tradycji i historii.

O potrzebie rewitalizacji budynków przekonany jest również Tomasz Czerwiński, prezes TBS Ziemi Kociewskiej. - Dzięki rewitalizacji jesteśmy w stanie przywrócić do życia mniej zagospodarowane w przeszłości części miasta i uzupełnić je o nowe funkcje – mówi z przekonaniem prezes TBS. - Mówiąc prościej to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym ich mieszkańcom będzie się żyło lepiej, lepiej mieszkało i pracowało. To jednak nie jedyny sposób na to, by dbać o miejską infrastrukturę. 2 marca Rada Miasta Starogard Gdański podjęła uchwałę w sprawie przekazania do TBS ZK zadań z zakresu remontów lokali niezamieszkałych.

Patrząc z perspektywy lat, stwierdzam że to zadanie do łatwych nie należało, zwłaszcza gdy chodzi o kwalifikowanie kosztów do unijnego dofinansowania. Pojawiło się tu wielu inwestorów, wielu wykonawców i konieczność synchronizacji wielu działań. Większość budynków poddawanych modernizacji w ramach rewitalizacji podlega ochronie konserwatorskiej. Stąd też kluczowa była tu współpraca z Powiatowym Konserwatorem Zabytków w zakresie uzgadniania dokumentacji kolorystyki i rodzaju materiałów stosowanych przy modernizacji elewacji

Tadeusz Błędzki / wiceprezydent Starogardu Gdańskiego

Aby sumiennie wypełnić swoje zobowiązania Spółka ma zamiar wystąpić o środki zewnętrzne z programu „Bezzwrotne wsparcie budownictwa z funduszu dopłat”. Dzięki temu możliwa będzie sukcesywna adaptacja obecnych pustostanów do statusu lokalu komunalnego możliwego do najmu. Ponadto w latach 2022-2023 planowane jest wybudowanie 2 budynków komunalnych, jednego na Osiedlu Piastów (12 mieszkań), drugiego na ul. Piłsudskiego (16 mieszkań). Te inwestycje TBS również planuje finansować przy wsparciu środków zewnętrznych z programu „Bezzwrotnego wsparcia budownictwa z funduszu dopłat”.

Przypomnijmy co zostało zrobione w ramach rewitalizacji Śródmieścia. Pierwsze konkretne efekty można było zobaczyć w 2019 roku. Wówczas wyremontowane zostały kamienice przy ul. Kościuszki 44, Kościuszki 7/11, Paderewskiego 7, Piłsudskiego 16 i Chojnickiej 8.

W 2020 roku wyremontowane zostały cztery kamienice – dwie przy ul. Piłsudskiego oraz przy ul. Chojnickiej i na Rynku. W tym samym roku na rewitalizacji skorzystały też budynki zarządzane przez SM Kociewie. W bloku przy ul. Pomorskiej 11e zaizolowano fundamenty oraz zagospodarowano teren wokół, a w budynkach przy ul. Sobieskiego i Kościuszki wyremontowano balkony. Przy okazji poza projektem Spółdzielnia odnowiła też elewację tych bloków.

- W zależności od rodzaju budynku zakres prac oprócz podstawowych elementów jak remont elewacji i ocieplenie obejmował dodatkowo remont dachu, schodów zewnętrznych, klatek schodowych, naprawę ubytków i spękań murów zewnętrznych, konserwację oraz uzupełnienie ubytków w detalach architektonicznych na elewacjach – wyjaśnia Magdalena Dalecka.

W 2021 roku miasto poddało renowacji i modernizacji 7 budynków mieszkalnych przy ulicach: Kościuszki, Jagiełły i Piłsudskiego.

- Zakończenie prac w obecnie remontowanych budynkach przy ul. Owidzkiej 4 i 14 i Kanałowej 19 planowane jest w pierwszej połowie 2022 r. - informuje rzeczniczka. - Obejmą one docieplenie elewacji, wymianę pokrycia i konstrukcji dachu oraz zagospodarowanie terenu wokół.

Przewidywany koszt całego zadania w zakresie modernizacji budynków w ramach rewitalizacji to prawie 3,5 mln zł. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama