Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Tysiąc roślin z różnych zakątków świata, czyli oliwska palmiarnia otwarta!

Długo oczekiwana, nie tylko przez gdańszczan, chwila wreszcie nastąpiła. W sobotę, 19 marca w samo południe uroczyście otwarto nową palmiarnię w Parku Oliwskim.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jedną z pierwszych osób, która przekroczyła progi nowego obiektu, była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ale w tej grupie byli także oliwianie, którzy pamiętali palmiarnię jeszcze z lat 50.

– Araukaria, którą pierwszy raz zobaczyłem ponad 60 lat temu, jest tu nadal – cieszył się jeden ze zwiedzających obiekt.

Prezydentkę powitał gospodarz tego miejsca prof. Paweł Witold Burkiewicz, który był tego dnia przewodnikiem po nowej palmiarni. A kolejka chętnych, by zobaczyć obiekt i uczestniczyć w tym historycznym dniu, była ogromna. Nic dziwnego, na inaugurację czekaliśmy wszak ponad cztery lata, bo też tyle trwał remont palmiarni.

Palmiarnia w Parku Oliwskim już otwarta!

Wnętrza obiektu są przestronne, jasne. Spacer wśród roślin na pewno robi wrażenie, ale pewnie najlepiej będzie tu przyjść za jakiś czas, gdy pierwsze tłumy gości zaspokoją już swoją ciekawość. Gdy w alejkach będzie zaciszniej, gdy nieśpiesznie można będzie zachwycać się roślinami, poznać ich nazwy, historię, kontemplować specyficzną aurę i światło.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

PRZECZYTAJ TEŻ: Umarł król, niech żyje król, czyli moje życie z palmą

Spacer, ale to dopiero za jakiś czas – jak zapewniono, jeszcze w czasie tegorocznego sezonu – można będzie zakończyć w tamtejszej kameralnej kawiarni, która jednak czeka jeszcze na swego gospodarza.

paliarnia w Gdańsku Oliwie, uroczyste otwarcie obiektu
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jakie rośliny rosną w oliwskiej palmiarni?

Kolekcja roślin zaprezentowanych w nowym obiekcie sięga wieku XIX, została jednak rozbudowana o nowe rośliny egzotyczne pochodzące z różnych stref klimatycznych, zwłaszcza tropikalnych i subtropikalnych.

– Kompleks nowej palmiarni to fascynujący zbiór roślin egzotycznych, zarówno w odrestaurowanej XVIII-wiecznej oranżerii dawnego ogrodu opackiego, jak też w nowej rotundzie, przyciągającej wzrok swoją futurystyczną architekturą – powiedział nam prof. Paweł Witold Burkiewicz. – To ponad tysiąc roślin pochodzących z różnych zakątków świata!

Spośród egzemplarzy dawnej kolekcji botanicznej, jakie zachowały się do naszych czasów, warto wymienić palmy, w tym cztery około 150-letnie szorstkowce oraz niewiele młodszą od nich palmę kanaryjską. Najcenniejszym okazem botanicznym dawnej kolekcji, a zarazem największą rośliną znajdującą się obecnie w palmiarni, jest pochodząca z lasów deszczowych Australii araukaria.

prof. Paweł Witold Burkiewicz / opiekun i jednocześnie autor scenariusza roślin oraz układu nasadzeń nowej kolekcji botanicznej

– Dawną kolekcję wzbogaciło ponad 800 nowych roślin egzotycznych. Na uwagę zasługują piękne okazy paproci drzewiastej, fikusy bengalskie, czy rzadkie okazy bananowców abisyńskich. Wśród nowo posadzonych palm jest pochodząca z południowej Kalifornii niebieska palma meksykańska. Ta piękna palma uważana jest za gatunek endemiczny, czyli rzadko już rosnący w warunkach naturalnych – dodał prof. BurkiewIcz.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Nowa palmiarnia została wyposażona w najnowocześniejsze systemy nawadniania oraz sterowania mikroklimatem, co zresztą zaprezentowano podczas zwiedzania. Obiekt w nowej odsłonie to też specjalnie zaprojektowana scenografia nasadzeń z oryginalnym układem wodno-skalnym oraz stanowiskami przeznaczonymi dla egzotycznych storczyków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Słynna gdańska palma wycięta! Gigantyczny daktylowiec usunięty z oliwskiej palmiarni

Historia oliwskiej palmiarni nierozłącznie wiąże się z istniejącym obecnie budynkiem dawnej opackiej pomarańczarni, zwanym powszechnie oranżerią. Powstała w okresie przebudowy tzw. nowego pałacu opackiego, dokonanej przez opata Jacka Rybińskiego w latach 50. XVIII w. Budynek służył braciom zakonnym do przechowywania przez okres jesienno-zimowy egzotycznych drzewek i krzewów ozdobnych.

Koszt przebudowy całego kompleksu palmiarni wyniósł 24 mln zł.

Obiekt od soboty, 19 marca jest na stałe otwarty dla zwiedzających przez 6 dni w tygodniu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama