Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Vivat Cassubia. Niezwykły koncert akordeonowy w Sopocie uświetnił Dzień Jedności Kaszubów

Vivat Cassubia – pod takim hasłem z okazji Dnia Jedności Kaszubów w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie odbył się niezwykły koncert nowo narodzonej kaszubskiej orkiestry akordeonowej. Ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie w tym roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i miasto Sopot, organizatorzy wydarzenia, odstąpili o tradycyjnego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Dotychczasowy rekord z roku 2016 w Bojanie, kiedy to zgromadziło się 371 akordeonistów grających w jednym miejscu i czasie będzie bity najpewniej w roku przyszłym.
Vivat Cassubia. Niezwykły koncert akordeonowy w Sopocie uświetnił Dzień Jedności Kaszubów
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Koncert „Vivat Cassubia” doskonale wpisał się w obchody Dnia Jedności Kaszubów, które zostało ustanowione na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. W bulli z 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie). Pierwsze święto kaszubskie odbyło się w 2004 r.

To była prawdziwa uczta duchowa. Sala wypełniona po brzegi działaczami kaszubskimi, ich bliskimi i sympatykami Kaszubów. Najpierw w klimat święta wprowadziła wszystkich Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy MDK w Sopocie pod kierownictwem Michała Sasinowskiego. Zaczęli tradycyjnie od odegrania i odśpiewania Hymnu Kaszubskiego. A po nich na scenie pojawili się mistrzowie akordeonu. A wszystko za sprawą maestro Pawła A. Nowaka – dyrygenta corocznego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, który tym razem zaprosił profesjonalnych 16 muzyków. Dzięki temu Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać popularnych i mniej znanych kaszubskich utworów w wykonaniu kaszubskiej orkiestry akordeonowej, która narodziła się tego dnia i zamierza w tym składzie dalej koncertować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaszubskość jest fundamentalną częścią mojej tożsamości, a polskość z niej wyrasta

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Rozrywkowo-wirtuozowskie aranżacje akordeonowe przeplatane były słownymi przerywnikami przez prowadzących Magdalenę Kropidłowską, która znakomicie operowała językiem kaszubskim i Aleksandra Goska, związanego z Sopotem. Ze znawstwem tematu przytaczali oni uczestnikom koncertu historię święta – Dnia Jedności Kaszubów, ale też wspominali wielkich działaczy kaszubskich związanych z Sopotem, m.in. Aleksandra Majkowskiego, ks. prałata Franciszka Gruczę, prof. Edwarda Brezę. Wspomnieli, że jest to również 110. rocznica założenia tak ważnego dla wskrzeszenia kaszubskiej tożsamości Towarzystwa Młodokaszubów, później tak blisko związanego z Sopotem.

Świętujemy Dzień Jedności Kaszubów, łącząc się z walczącymi o wolność Ukraińcami - podkreślił Jan Wyrowiński.

Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Muzyka towarzyszy Kaszubom od zawsze. Ludność kaszubska lubi się bawić, śpiewać i tańczyć o czym świadczy duża liczba pieśni zachowanych do dziś, które mogliśmy usłyszeć w wykonaniu kaszubskiej orkiestry akordeonowej. Utwór „Nasza zemia” śpiewała cała sala. Była też suita kaszubska, żeglarz, walc kaszubski czy „Kaszëbë wòłają nas".

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wszystkich uczestników koncertu ze sceny pozdrowił Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podziękował partnerom wydarzenia marszałkowi województwa pomorskiego i prezydentowi Sopotu. I zachęcił Pawła A. Nowaka do utrzymania tej nowo narodzonej kaszubskiej orkiestry akordeonowej.

- Świętujemy Dzień Jedności Kaszubów, będąc myślami z walczącymi o wolność Ukraińcami - podkreślił Jan Wyrowiński.

CZYTAJ TEŻ: Jubileusz 65-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszonëch naju nicht nie złómie

W holu sopockiej filharmonii zbierano pieniądze, które będą przekazane na pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. W tym roku imprezie patronowała redakcja  „Zawsze Pomorze”.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku, zaś wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017), Kosakowo (2018), Żukowo (2019) Gdańsk (2020), w 2021 r. ze względu na pandemię COVID-19  świętowano głównie on-line.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama