Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Film „Dotknąć obrazu” z Kaszub z nagrodą w USA

Krótkometrażowy film „Dotknąć obrazu” („Touching the Icon”), którego reżyserkami są związane z Pomorzem i Kaszubami Olga Blumczyńska oraz Barbara Ostrowska, zdobył nagrodę podczas festiwalu filmowego w USA w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Film opowiada o kolejnym pokoleniu Kaszubów, podtrzymującym tradycję pokłonów feretronów, czyli tańca ze świętymi obrazami.
Olga Blumczyńska (z prawej) i Barbara Ostrowska (z lewej) – reżyserki filmu „Dotknąć obrazu” (Fot. Tymon Skonecki)

Festiwal Society for Visual Anthropology Film and Media Festival, połączony z dorocznym spotkaniem American Anthropological Association, odbywał się w listopadzie w San Jose. Nakręcony na Kaszubach film „Dotknąć obrazu” („Touching the Icon”) zdobył w USA nagrodę w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Dzieło Olgi Blumczyńskiej oraz Barbary Ostrowskiej miało swoją premierę pod koniec września tego roku.

– Pomysł na film narodził się w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, i równocześnie z filmem przez zespół badawczy w składzie Waldemar Elwart, Anna Ratajczak-Krajka i Krystyna Weiher-Sitkiewicz prowadzony był projekt naukowy „Kaszubskie pokłony feretronów” – mówi jedna z reżyserek – Olga Blumczyńska, która wraz z Barbarą Ostrowską odpowiadały nie tylko za reżyserię, ale również za scenariusz.

Film powstawał przez 3 lata.

– Najpierw przygotowywałyśmy się badawczo, czytałyśmy dostępne materiały o feretronach, a następnie ruszyłyśmy w teren, aby zacząć poznawać poszczególne grupy obraźniczek i obraźników. Chciałyśmy zweryfikować to, co czytałyśmy, z tym, co zobaczymy na miejscu. Proces wybierania bohaterów trwał jakiś czas i pierwszy rok poświęciłyśmy na dokumentację oraz uczestniczenie w przygotowaniach obraźników i obraźniczek do pielgrzymek, oraz wędrowanie z nimi. Cały czas szukałyśmy też najlepszego klucza do opowiedzenia tej historii – przyznaje Olga Blumczyńska.

Po paru miesiącach pracy, zapadła decyzja i nastąpił wybór bohaterów filmu. Powstawały kolejne wywiady i ujęcia.– Konsultowałam się w tym czasie też z etnografką dr hab. Anną Niedźwiedź z UJ, która zwróciła moją uwagę na znaczenie fizyczności i ciała w rozumieniu tradycji pokłonu feretronów – mówi Olga Blumczyńska.

W filmie widz może dokładnie obserwować, w jaki sposób wygląda kontakt, być może nawet relacja człowieka z obrazem, widzimy też wysiłek fizyczny wkładany w dźwiganie obrazów i jakiegoś rodzaju czułość, którą pielgrzymi okazują obrazom

Olga Blumczyńska / Reżyserka filmu „Dotknąć obrazu”

Ostatni rok poświęcono na montaż i postprodukcję filmu, a swój duży udział w tym procesie miała montażystka Agata Cierniak.

Film miał premierę pod koniec września 2021 r., a już w listopadzie nadeszły świetne wieści z USA.

– Jesteśmy zaszczycone nagrodą, którą film otrzymał, tym bardziej, że festiwal odbywał się online i równolegle z dorocznym zjazdem American Anthropological Association. Dzięki temu miałyśmy szansę podzielić się filmem z naprawdę sporym gronem odbiorców – cieszy się Olga Blumczyńska.

Film „Dotknąć obrazu” wkrótce będzie można obejrzeć na pokazach, które planowane są w województwie pomorskim, m.in. w Słupsku czy w Wejherowie. Zainteresowani powinni śledzić fanpage filmu, gdzie będą publikowane daty i miejsca pokazów.

Zobacz fanpage filmu „Dotknąć obrazu”

Kadr z filmu „Dotknąć obrazu” (Fot. nadesłane)

Opis filmu i bio autorek (źródło: pomorskie.eu)

Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją z domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Poznaje młodych Kaszubów stojących przed wyzwaniem ratowania tradycji pokłonów i tańca ze świętymi obrazami. Przygotowują się oni do pielgrzymki, podczas której będą dźwigać na swoich barkach ponad stukilogramowy obraz. Niemoc fizyczna oraz konieczność uczenia się tradycji z YouTube’a uświadamiają im, jak trudne czeka ich zadanie.

Olga Blumczyńska

Antropolog, filmowiec oraz pasjonatka archiwalnych fotografii i kolekcjonowania opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła Instytut Orientalistyczny oraz studia I stopnia Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się pod kątem filmowym w Wajda School w Warszawie (kurs DOK Pro) oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej (Pomorskie Warsztaty Filmowe). Pracuje jako niezależny badacz i filmowiec, realizując projekty społeczne i dokumentacyjne we współpracy z instytucjami kultury.

Barbara Ostrowska

Filmowiec i fotograf. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Fotografii im. Ireny Oleszkiewicz w Sopocie. Po odbyciu stażu w USA, pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej jako fotograf etatowy. Jej zdjęcia były publikowane w gazetach codziennych oraz w magazynach. W latach 2015-2017 realizowała notacje audio, wideo oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne dla Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2018 r. otrzymała stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. Jest niezależnym filmowcem i fotografem – realizuje zlecenia dla muzeów, instytucji i firm.

„Dotknąć obrazu”

  • Reżyseria: Olga Blumczyńska, Barbara Ostrowska
  • Scenariusz: Olga Blumczyńska, Barbara Ostrowska
  • Zdjęcia: Barbara Ostrowska, Sławomir Witek, Wojciech Ostrowski, Olga Blumczyńska, Robert Włodarski, Przemysław Snopek
  • Muzyka: Radosław Kruszyna
  • Dźwięk: Piotr Pastuszak, Olga Blumczyńska, Barbara Ostrowska, Robert Włodarski, Studio Ton
  • Montaż: Agata Cierniak
  • Obsada: Natalia Kleina, Angelika Czoska, Nina Kaźmierczak, Anna Zielecka, Mariola Baranowska, Dominika Dopke, Amelia Przytulska, Emilia Plichta, Paulina Kreft, Paweł Zaborowski, Adrian Olender, Robert Literski, Błażej Bottcher, Małgorzata Kleina, Katarzyna Kleina, Marek Kłosowski, Mateusz Kubiszewski, Olga Blumczyńska (głos)
  • Producent: Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Premiera: 22 września 2021 r.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama