Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Starogardzie Gdańskim można skorzystać [nl] z elektrycznych hulajnóg

Obszar Metropolitalny ma, a właściwie będzie miał, miejskie rowery w ramach systemu Mevo. Od wtorku, 19 kwietnia w Starogardzie Gdańskim można natomiast korzystać z dodatkowego środka lokomocji. Do stolicy Kociewia wjechały e-hulajnogi warszawskiej firmy Tier. Będą dodatkowym środkiem transportu w mieście, mają też zmienić nawyki komunikacyjne mieszkańców. W nurt ekomobilności wpisały się również Kwidzyn i Chojnice, tam też można skorzystać z elektrycznych hulajnóg.
elektryczne hulajnogi starogard gdański
(fot. Magdalena Dalecka | UM Starogard Gdański)

Pierwsze elektryczne hulajnogi w stolicy Kociewia pojawiły tuż przed świętami – 15 kwietnia.

– Miasto podpisało z operatorem porozumienie o współpracy – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. – Na partnerskich zasadach mają wspólnie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych i pomóc w zmianie nawyków na coraz bardziej przyjazne klimatowi. Na początek w mieście będzie działało 100 jednośladów, jednak Tier planuje zwiększać liczbę e-hulajnóg wraz ze wzrostem zainteresowania mieszkańców.

Jak skorzystać z e-hujalnóg w Starogardzie Gdańskim?

– Aby rozpocząć jazdę e-hulajnogą, należy pobrać aplikację Tier, zarejestrować się i przypisać własną metodę płatności – wyjaśnia Magdalena Dalecka. – Następnie trzeba znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i ją odblokować, skanując za pomocą aplikacji umieszczony na niej kod QR. Kończąc jazdę, należy znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania hulajnogi, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację i wybrać opcję „Zakończ przejazd”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Umowa na Mevo 2.0 podpisana! Wiosną 2023 pojedziemy nowym rowerem metropolitalnym

A jak wygląda korzystanie z e-hulajnogi od strony ekonomicznej?

  • Minuta jazdy e-hulajnogą Tier kosztuje 55 groszy.
  • Opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,50 zł.
  • Nowi użytkownicy w ciągu 14 dni od rejestracji mogą wykupić w aplikacji miesięczny pakiet nielimitowanych odblokowań w promocyjnej cenie 2,49 zł.
  • Na wszystkich użytkowników w aplikacji czeka również pakiet „Go Unlocked”, oferujący nielimitowane miesięczne odblokowania za 9,99 zł.

E-hulajnogi w Starogardzie Gdańskim. Jakie zasady obowiązują?

Korzystanie z przejazdów elektryczną hulajnogą wiąże się z przestrzeganiem przez użytkowników jednośladów zasad określonych przez operatora systemu:

  • Na e-hulajnodze może jeździć wyłącznie jedna osoba, która nie jest pod wpływem alkoholu.
  • Hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni).
  • Należy pamiętać, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra.
  • Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna „przylegać” do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą, i nie blokować przejścia lub przejazdu.

Z nowego, wygodnego i ekologicznego środka transportu cieszy się Tadeusz Błędzki, zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. techniczno-inwestycyjnych.

– Uważam, że „zrównoważona mobilność” jest przyszłością miast, dlatego chcemy ją promować wśród naszych mieszkańców – stwierdził wiceprezydent. – Pojawienie się e-hulajnóg w Starogardzie Gdańskim to nasz kolejny krok w kierunku zmniejszenia liczby samochodów na drogach i, tym samym, obniżania poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz natężenia hałasu. Jestem przekonany, że dzięki naszym relacjom partnerskim z Tier mieszkańcy szybko polubią poruszanie się e-hulajnogami i przekonają się, że bycie „eko” oznacza również dobrą zabawę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga fani deskorolek, rolek czy hulajnóg. W Miastku powstanie skatepark

Przypomnijmy, że w styczniu 2020 r. Tier stał się pierwszą firmą z branży mikromobilności, której udało się osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną.

– Nasze działania proekologiczne wykraczają poza samą redukcję emisji dwutlenku węgla, związaną z ładowaniem e-hulajnóg – zaznacza operator.

Elektryczne hulajnogi także w Kwidzynie i w Chojnicach

Niemal w tym samym czasie elektryczne hulajnogi trafiły do Kwidzyna. W Chojnicach natomiast można z nich korzystać od lipca 2021 r. Do miasta trafiło 100 elektrycznych hulajnóg.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama