Reklama

Trzeci terminal LNG powstanie w Zatoce Gdańskiej. Polska zwiększy import gazu

W Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU), który będzie trzecim tego typu obiektem w Polsce.
Trzeci terminal LNG powstanie w Zatoce Gdańskiej. Polska zwiększy import gazu

Autor: Gaz-System

To dobra wiadomość, bo po zakończeniu inwestycji krajowe zdolności regazyfikacyjne przekroczą 20 mld m³ gazu rocznie. To wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu.

Gaz-System zakończył z sukcesem procedurę Open Season dotyczącą nowego terminala FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Cztery firmy zakontraktowały długoterminowy dostęp do infrastruktury, a zainteresowanie rynku okazało się większe niż pierwotnie zakładano.

W efekcie operator podjął decyzję o zwiększeniu mocy regazyfikacyjnej terminala z planowanych 4,5 do 6,1 mld m³ gazu rocznie. Oznacza to, że po uruchomieniu inwestycji Polska będzie dysponowała trzema terminalami LNG, w Świnoujściu oraz dwoma w rejonie Gdańska.

Nowy terminal ma rozpocząć działalność w 2030 roku. Według Ministerstwa Energii inwestycja znacząco zwiększy możliwości importu skroplonego gazu ziemnego i umocni pozycję Polski jako jednego z kluczowych centrów gazowych Europy Środkowo-Wschodniej.

– To historyczna decyzja dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Terminal FSRU 2 będzie jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i regionu – podkreślił minister energii Miłosz Motyka.

Rozwój infrastruktury LNG pozwoli nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo dostaw, ale także wzmocni konkurencję na rynku gazu, co w dłuższej perspektywie może sprzyjać stabilizacji cen dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw.

Po uruchomieniu obu terminali FSRU w Gdańsku oraz istniejącej infrastruktury importowej Polska będzie dysponowała zdolnościami importowymi gazu sięgającymi około 50 mld m³ rocznie, stając się jednym z najważniejszych hubów gazowych w tej części Europy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama