Dodatkowy tor: więcej pociągów na odcinku Pszczółki - Pruszcz Gdański
W piątek, 26 czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły umowę z konsorcjum Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu i TorKol Sp. z o.o. na modernizację i budowę dodatkowych torów kolejowych umożliwiających zwiększenie liczby pociągów na odcinku Pszczółki – Pruszcz Gdański. Inwestycja ta przeprowadzona zostanie w ramach projektu zwiększającego przepustowość na trasie Tczew – Gdynia. Wartość zadania to ponad 482 mln zł ze środków budżetowych.
Pociągi pasażerskie pojadą szybciej
Budowa czwartego toru pozwoli całkowicie odseparować powolny ruch towarowy i aglomeracyjny od szybkich połączeń dalekobieżnych. Pociągi towarowe jadące do portu nie będą już blokować składów pasażerskich. Dzięki większej przepustowości linii przewoźnicy będą mogli przygotować znacznie bogatszą i lepiej dopasowaną ofertę oraz uruchomić dodatkowe pociągi. Nowy tor wraz z nowoczesnymi systemami sterowania ruchem zostanie przystosowany do jazdy z prędkością do 200 km/h, co w przyszłości skróci czas podróży.
- Realizacja tej inwestycji nie tylko znacząco poprawi przepustowość na trasie Tczew – Gdańsk, umożliwiając rozdzielenie ruchu towarowego i aglomeracyjnego od połączeń dalekobieżnych oraz przygotowanie atrakcyjniejszej oferty przewozowej dla podróżnych - mówił podczas podpisywania umowy Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.- To również ważny krok w kierunku dalszej rozbudowy infrastruktury kolejowej, która w przyszłości pozwoli na jeszcze lepszą obsługę portów w Gdańsku i Gdyni
Komfort pasażerów poprawi się również na stacjach pośrednich. Przebudowane zostaną perony na przystankach Skowarcz, Różyny oraz Cieplewo – zyskają nową, dwukrawędziową konstrukcję, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie.
Będzie kolejna modernizacja
To nie koniec zmian na Pomorzu. Kolejarze już przygotowują przetarg na dokumentację projektową dla kolejnego odcinka: Pruszcz Gdański – Gdańsk Główny – Gdańsk Wrzeszcz. Postępowanie ruszy w III kwartale tego roku. Inwestycja wpisuje się w szerszy plan modernizacji kolei w regionie, obejmujący m.in. linie z Bydgoszczy i Słupska do Gdyni oraz dojazd do planowanej elektrowni jądrowej.


Napisz komentarz
Komentarze