Reklama

Dodatkowy tor między Pszczółkami a Pruszczem Gdańskim. Pociągi przyspieszą do 200 km/h

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę dodatkowego, 9-kilometrowego toru między Pszczółkami a Pruszczem Gdańskim. Inwestycja warta ponad 482 mln zł brutto zwiększy przepustowość trasy prowadzącej do portu w Gdańsku oraz ułatwi codzienne podróże mieszkańcom Pomorza. Prace budowlane zaplanowano na lata 2028–2030.
umowa
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę dodatkowego, 9-kilometrowego toru między Pszczółkami a Pruszczem Gdańskim o czym poinformowano na specjalnej konferencji prasowej

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Dodatkowy tor: więcej pociągów na odcinku Pszczółki - Pruszcz Gdański

W piątek, 26 czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły umowę z konsorcjum Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu i TorKol Sp. z o.o. na modernizację i budowę dodatkowych torów kolejowych umożliwiających zwiększenie liczby pociągów na odcinku Pszczółki – Pruszcz Gdański. Inwestycja ta przeprowadzona zostanie w ramach projektu zwiększającego przepustowość na trasie Tczew – Gdynia. Wartość zadania to ponad 482 mln zł ze środków budżetowych.

Pociągi pasażerskie pojadą szybciej

Budowa czwartego toru pozwoli całkowicie odseparować powolny ruch towarowy i aglomeracyjny od szybkich połączeń dalekobieżnych. Pociągi towarowe jadące do portu nie będą już blokować składów pasażerskich. Dzięki większej przepustowości linii przewoźnicy będą mogli przygotować znacznie bogatszą i lepiej dopasowaną ofertę oraz uruchomić dodatkowe pociągi. Nowy tor wraz z nowoczesnymi systemami sterowania ruchem zostanie przystosowany do jazdy z prędkością do 200 km/h, co w przyszłości skróci czas podróży.

- Realizacja tej inwestycji nie tylko znacząco poprawi przepustowość na trasie Tczew – Gdańsk, umożliwiając rozdzielenie ruchu towarowego i aglomeracyjnego od połączeń dalekobieżnych oraz przygotowanie atrakcyjniejszej oferty przewozowej dla podróżnych - mówił podczas podpisywania umowy Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.- To również ważny krok w kierunku dalszej rozbudowy infrastruktury kolejowej, która w przyszłości pozwoli na jeszcze lepszą obsługę portów w Gdańsku i Gdyni

Komfort pasażerów poprawi się również na stacjach pośrednich. Przebudowane zostaną perony na przystankach Skowarcz, Różyny oraz Cieplewo – zyskają nową, dwukrawędziową konstrukcję, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie.

Będzie kolejna modernizacja

To nie koniec zmian na Pomorzu. Kolejarze już przygotowują przetarg na dokumentację projektową dla kolejnego odcinka: Pruszcz Gdański – Gdańsk Główny – Gdańsk Wrzeszcz. Postępowanie ruszy w III kwartale tego roku. Inwestycja wpisuje się w szerszy plan modernizacji kolei w regionie, obejmujący m.in. linie z Bydgoszczy i Słupska do Gdyni oraz dojazd do planowanej elektrowni jądrowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama