Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Bulwary rzeki Słupi oficjalnie otwarte

Nowe kładki przez rzekę, ścieżki do rodzinnych spacerów oraz miejsca do animacji, imprez i spotkań, a wszystko to wśród tysięcy nowych nasadzeń - zakończyła się trwająca ponad 2,5 roku i kosztująca 32,5 mln zł rewitalizacja bulwarów rzeki Słupi. We wtorek 3 maja 2022 odbyło się wielkie otwarcie dla mieszkańców i turystów.
Oficjalne otwarcie bulwarów połączone jest z uroczystościami w ramach święta Konstytucji 3 Maja (fot. UM Słupsk)

Ci, którzy w okolicy rzeki Słupi w Słupsku byli dawno temu, mogą już tego miejsca nie poznać. Dzięki nowemu zagospodarowaniu tego terenu w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia” i prowadzonej rewitalizacji obszarów Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia bulwary całkowicie zmieniły swój wygląd.

Chyba najważniejsze, z punktu widzenia mieszkańców i turystów, są trzy nowe kładki, które powstały na rzece Słupi. Wcześniej miasto było przedzielone przez rzekę, a teraz o wiele łatwiej, wygodniej i szybciej można dotrzeć do wielu miejsc – mówi Justyna Pluta, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami w Słupsku.

Nowe kładki łączą m.in. Plac Muzealny z Basztą Czarownic i Rynkiem Rybackim. Nowe zagospodarowanie nabrzeży umożliwiło też łatwiejszy dostęp do innych instytucji, które realizują działalność kulturalną, animacyjną i aktywizacyjną w historycznych obiektach zabytkowych położonych wzdłuż rzeki, w szczególności do Muzeum Pomorza Środkowego, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i Młodzieżowego Domu Kultury.

Ale to nie wszystko. Przebudowane zostały też ciągi pieszo-rowerowe, które pozwalają na rodzinne spacery, powstały też nowe place i skwery, a przestrzeń w okolicach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej zaadaptowano na ogród literacki i miejsce animacji oraz spotkań.

Bulwary mają być z jednej strony miejscem wypoczynku, relaksu i rodzinnych spacerów, a z drugiej strony dzięki cyklicznym imprezom mają tętnić życiem – mówi Justyna Pluta.

Chyba najważniejsze, z punktu widzenia mieszkańców i turystów, są trzy nowe kładki, które powstały na rzece Słupi. Wcześniej miasto było przedzielone przez rzekę, a teraz o wiele łatwiej, wygodniej i szybciej można dotrzeć do wielu miejsc

Justyna Pluta / dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami w Słupsku

Inwestycja obejmowała także modernizację istniejącej oraz budowę nowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i oświetlenie całego terenu, łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów historycznych. W ramach zadania zrealizowano obszerny zakres prac zieleniarskich, obfitujących w tysiące nasadzeń roślinności charakterystycznej dla terenów nadrzecznych i parkowych – informuje natomiast Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy słupskiego urzędu.

Oczywiście, na pełne efekty nowych nasadzeń trzeba jeszcze chwilę poczekać i jak mówią w słupskim urzędzie, zielony efekt będzie najbardziej widoczny w przyszłym roku.

Oficjalne otwarcie bulwarów połączone jest z uroczystościami w ramach święta Konstytucji 3 Maja. Tak więc o godz. 10.00 w Kościele Mariackim odbędzie się uroczysta msza święta, po niej przemarsz ulicami miasta pod pomnik Jana Kilińskiego i ok. 11.30 początek uroczystości miejskich przy pomniku (przemówienia i składanie wiązanek). Natomiast otwarcie bulwarów rzeki Słupi zaplanowano na godz. 13.00. Wówczas rozpocznie się SALWA, czyli impreza kulturalno-rozrywkowa Słupskiej Akcji Lokalnego Wystrzału Artystycznego. W programie m.in. występy muzyczne, wokalne, koncerty i zwiedzanie bulwarów od strony rzeki na.... kajakach. Będzie można także spróbować różnego rodzaju sztuk użytkowych np. batiku, ceramiki,wyrobów z filcu, grania na bębnach, a dla najmłodszych będą bajki i spektakle w plenerze. Zagrają: o 13.15 – Triandria, o 15.00 – Awana, a o 17.00 FellowB. O godz. 15.00 Festiwal Kolorów Holi!

Jeszcze 3 maja na bulwarach znajdą też coś dla siebie fani dobrego jedzenia, bowiem trwa zlot Foodtrucków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka