Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Prace w Swarożynie zmieniają drogę krajową nr 22

W Swarożynie niedaleko Tczewa prowadzone są prace na "berlince". Obecnie na placu budowy wykonawca rozebrał fragmenty jezdni, prowadzi budowę nasypów i dokonuje wymiany gruntów. Przygotowywana jest również droga tymczasowa, która przejmie ruch na czas rozbudowy drogi w Swarożynie od przyszłego ronda w kierunku ul. Szkolnej.
Fot. GDDKiA Gdańsk

Realizowane na „berlince” prace związane są z rozbudową drogi krajowej między Starogardem Gdańskim a Swarożynem. W ramach inwestycji zaplanowano wzmocnienie nawierzchni, przebudowę skrzyżowań i budowę ciągu pieszo-rowerowego. Po ich zakończeniu przejazd drogą będzie bezpieczniejszy, płynniejszy i bardziej komfortowy.

- Po rozbudowie odcinek o długości 2,55 km między Zabagnem a Swarożynem będzie miał nawierzchnię wzmocnioną do nacisków 11,5 t na oś – mówi Piotr Michalski z gdańskiej GDDKiA. - Ponadto zostaną przebudowane skrzyżowania, wybudowana zostanie droga serwisowa, chodniki i ciąg pieszo-rowerowy na całej długości inwestycji.

W samym Swarożynie skrzyżowanie z drogą powiatową do Godziszewa (ul. Leśna, na wysokości przychodni i cmentarza) zostanie przebudowane na rondo, a obecne dwa skrzyżowania z ul. Piastowską i Szkolną zostaną przebudowane w jedno i wyposażone w sygnalizację świetlną. To szczególnie istotne ze względu na bliskie sąsiedztwo z Zespołem Kształcenia i Wychowania w tej miejscowości.

Ponadto na całym odcinku drogi zostanie zbudowany kanał technologiczny, oświetlenie drogowe i kanalizacja deszczowa. Natomiast w miejscach, gdzie będzie trzeba chronić mieszkańców przez hałasem dochodzącym z drogi, staną ekrany akustyczne.

Prace budowlane potrwają do końca maja 2023 r. i będą kosztowały prawie 44 mln zł. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego.

- Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, likwidacja miejsc niebezpiecznych oraz poprawa komfortu jazdy i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi krajowej – podkreśla Piotr Michalski.

W wyniku realizacji rozbudowy zostaną zapewnione odpowiednie parametry nośności nawierzchni. Zmniejszeniu ulegnie negatywne oddziaływanie transportu na otoczenie, w tym na warunki życia mieszkańców i środowisko (poprzez obniżenie poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport).

- Na DK22 obecnie realizowane są również dwie inne inwestycje związane z rozbudową tej trasy na odcinkach granicznych województwa – Buszkowo (to za Człuchowem) oraz między Cisami i Malborkiem – dodaje Piotr Michalski.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama