Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Powiat starogardzki inwestuje w ekologię. 10 nowych instalacji fotowoltaicznych

Na 10 obiektach podlegających starogardzkiemu starostwu zamontowano fotowoltaikę. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 607 ton równoważnika CO2, czyli tyle, ile CO2 rocznie pochłania w Polsce 135 ha lasów. To kolejna inwestycja proekologiczna w powiecie starogardzkim. Wcześniej już także montowano fotowoltaikę oraz pompy ciepła.
fotowoltaika powiat starogardzki
Instalacja fotowoltaiczna na Kociewski Centrum Kształcenia Ustawicznego (fot. Powiat Starogardzki)

Powiat starogardzki sukcesywnie inwestuje w ekologię. Ostatnie z przedsięwzięć w tym zakresie obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych na:

  • 8 budynkach szkół należących do powiatu starogardzkiego,
  • budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
  • budynku starostwa powiatowego.

– Nowoczesne technologie zamontowano na: specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, I i II liceum ogólnokształcącym, zespole szkół ekonomicznych oraz na Kociewskim Centrum Kształcenia Ustawicznego, wszystkie ze Starogardu Gdańskiego, oraz na Technikum w Owidzu, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie i Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie – mówi Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Najpierw firma Intek-Tech, zwycięzca przetargu, wykonała dokumentację projektową, następnie dostarczyła, a na koniec zamontowała instalację fotowoltaiczną. Sumaryczną moc wszystkich instalacji wchodzących w skład projektu szacuje się na ok. 340 kWp, a moce indywidualnych instalacji wahają się pomiędzy 14 kWp a 49 kWp.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Starogardzie można już podładować urządzenia mobilne. To projekt dwóch licealistów

Wszystkie instalacje zostały zaprojektowane w formule tzw. mikroinstalacji, czyli poniżej 50 kWp, co oznacza, że nie wymagały pozwolenia na budowę. Liczba projektowanych w projekcie kompletów paneli fotowoltaicznych waha się pomiędzy:

  • 33 szt. dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie
  • a 124 szt. w obiektach starogardzkich, czyli:
    • specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
    • II liceum ogólnokształcącym,
    • zespole szkół ekonomicznych.

Szacowany całkowity roczny uzysk energetyczny generowany w projekcie to prawie 320 tys. kWh. Gdybyśmy mieli tę wartość sobie zobrazować, to taki uzysk wystarczyłby na 80 domów jednorodzinnych!

– Bardzo cieszymy się, że właśnie zaczynamy kolejną inwestycję, której realizacja wpłynie na nasze środowisko – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Staramy się, aby takich rozwiązań w powiecie starogardzkim było jak najwięcej, stąd wcześniej, przykładowo, wykonaliśmy termomodernizację obiektów należących do powiatu, zamontowaliśmy pompy ciepła w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku czy też realizowaliśmy projekt wyspy energetycznej w Skórczu. Chcemy w ten sposób zachęcić też inne samorządy oraz instytucje do wzmożonych działań na rzecz klimatu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gmina Starogard wymienia pojemniki na odpady. Będzie też nowa śmieciarka

Warto dodać, że efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 wyniesie 1 tonę/rok.

– Inwestujemy już od dłuższego czasu w ekologiczne rozwiązania, czy to w fotowoltaikę, czy też w pompy ciepła – przyznaje starosta starogardzki Kazimierz Chyła. – Staramy się, aby koszty eksploatacji naszych obiektów były coraz niższe. Te projekty przyczynią się do tego, że przez wiele lat będziemy beneficjentami tych inwestycji, a jest to niezwykle ważne w dobie rosnących cen energii elektrycznej.

Przypomnijmy, z ramienia powiatu starogardzkiego inwestycję nadzorował Karol Boniec z wydziału polityki gospodarczej i funduszy europejskich, oraz Beata Gradowska, naczelnik tego wydziału. Całkowity koszt przedsięwzięcia to nieco ponad 2 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama