Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Najlepsze dokumenty z całego świata w Gdyni. Zaczyna się 19. Millennium Docs Against Gravity

Na dużym ekranie w Gdyńskim Centrum Filmowym obejrzymy historie intymne i miłosne, zobaczymy prawdziwych bohaterów i tych ze świata popkultury. Startuje 19. Millennium Docs Against Gravity.
Kadr z filmu "Wulkan miłości" (fot. materiał prasowy) 

Ten festiwal to jedyna okazja, żeby premierowo obejrzeć najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. 19 Millennium Docs Against Gravity to nie tylko fascynująca podróż przez nasz glob ale także przez ważne tematy, którymi teraz żyjemy - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę, popkulturę po relacje rodzinne.

Festiwal odbywa się w kilku miastach Polski, w tym także w Gdyni. W dniach 13-22 maja, w Gdyńskim Centrum Filmowym czeka nas uczta w postaci 80. polskich premier najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 tytułów, a wręczy ją nasze, lokalne jury. Będą spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty, warsztaty.

Hasło tegorocznej edycji „Rethink Everything" skłania do spojrzenia na świat zupełnie inaczej, niż dotąd.

Na dużym ekranie obejrzymy historie intymne i miłosne, zobaczymy prawdziwych bohaterów i tych ze świata popkultury.

Na widzów czekają dokumentalne perły, m.in. debiutancki film Łukasza Kowalskiego „Lombard”, w którym autor zabiera nas do największego w Europie lombardu, znajdującego się w... Bytomiu. To film słodko-gorzki, który opowiada o relacjach między pracownikami oraz biedzie panującej w mieście zwanym „polskim Detroit”.

„Nawalny” Daniela Rohera to kolejny dokument, którego nie można przeoczyć. To próba spojrzenia na najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonistę. Reżyser towarzyszy Nawalnemu od momentu wyjścia opozycjonisty z niemieckiego szpitala w listopadzie 2020 roku, zapoznaje go z członkiem międzynarodowego kolektywu dziennikarzy śledczych Bellingcat i wspólnie rozpoczynają śledztwo dotyczące tego, kto dokonał nieudanego zamachu na Nawalnego.

W tym roku festiwalowa publiczność obejrzy też dokument o cenionym fotoreporterze pt. „McCurry. W pogoni za kolorem” (reżyseria Denis Delestrac). Steve McCurry to autor kultowych fotografii, dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę.

Inna propozycja filmowa to „Podwodne życie Jacques’a Cousteau” (Becoming Cousteau), nominowana do Oscar. Liz Garbus przybliża nam działalność tej fascynującej postaci. Wycinki z pamiętników Cousteau czyta w filmie francuski aktor Vincent Cassel, a Louis Malle – słynny twórca filmowy i współpracownik Cousteau – opowiada o jego talencie reżyserskim, który przyniósł mu Złotą Palmę i Oscara.

Nie tylko fanów popkultury zainteresuje dokument o Sinéad O’Connor, irlandzkiej ikonie muzyki, która wyprzedziła swoje czasy. „Nothing Compares” w reżyserii Kathryn Ferguson opowiada o drodze tej piosenkarki do światowej sławy, pokazuje jak kontrowersyjne zachowania doprowadziły ją do upadku. Podstawą opowieści jest szczery wywiad z O’Connor.

„Wulkan miłości” Sary Dosy to z kolei piękna, filmowa opowieść o płomiennym uczuciu dwójki wulkanologów do siebie i do… wulkanów. Jego bohaterowie, Katia i Maurice Krafft przez 25 lat zakochani byli w… wulkanach. Film to zapis życia tej niecodziennej pary, którego sensem stało się podróżowanie do wszystkich wulkanów, dzięki czemu stali się najsłynniejszymi wulkanologami na świecie. Tę miłość przypłacili życie. Zginęli podczas erupcji jednego z obiektów swojej miłości w Japonii w 1991 roku.

To tylko kilka wybranych tytułów z niezwykle bogatej w tym roku filmowej propozycji 19. Millennium Docs Against Gravity w Gdyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama