Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W porcie w Gdańsku przechwycono "lewe" papierosy warte 25 mln zł

Prawie 33 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych blisko 25 mln zł przejęli w gdańskim porcie funkcjonariusze CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej. Nielegalny towar przypłynął do Polski z Singapuru w 3 kontenerach, w których według dokumentów miały znajdować się akcesoria budowlane.
(fot. CBŚP | KAS)

Policjanci z gdańskiego oddziału CBŚP uzyskali, a następnie potwierdzili informację, że na pokładzie statku płynącego z Singapuru do portu w Gdańsku, mogą znajdować się papierosy. Nielegalny towar miał być ukryty w kontenerach, w których według dokumentacji przewozowych miały znajdować się akcesoria budowlane, takie jak okna, drzwi czy ceramika. Wyjaśniając okoliczności sprawy policjanci nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Gdyni (Krajowa Administracja Skarbowa).

- Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS ustalili, że odbiorcą deklarowanego towaru, czyli „akcesoriów budowlanych” miała być jedna z warszawskich firm. Jak się później okazało, po kontenery zgłosił się przedstawiciel firmy z terenu województwa łódzkiego, której kierowcy, a wśród nich właściciel firmy, pod pozorem tranzytu do Niemiec, odebrali kontenery z portu i usiłowali je rozładować w jednym z wynajętych magazynów na terenie województwa łódzkiego - mówi podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Lewe” papierosy i alkohol w Człuchowie. Zatrzymane dwie osoby

Działania funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania dwóch kierowców oraz właściciela firmy transportowej. Po otwarciu kontenerów okazało się, że wewnątrz zamiast materiałów budowlanych znajduje się blisko 33 mln szt. papierosów bez znaków akcyzy.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku kierowcy usłyszeli zarzuty m.in. paserstwa akcyzowego, natomiast właściciel firmy został decyzją Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Wartość zabezpieczonego towaru wyniosła blisko 25 mln zł. Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące około 40 mln zł. Dalsze czynności w sprawie wykonują policjanci z Zarządu w Gdańsku CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku.

(fot. CBŚP | KAS)
(fot. CBŚP | KAS)
(fot. CBŚP | KAS)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama