Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na wakacje tylko [nl] „z głową”. „Młodość nie zwalnia z myślenia”

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku rozpoczyna kampanię „Młodość nie zwalnia z myślenia” od spotu, który ma być przestrogą dla nierozważnych i bezmyślnych zachowań nad wodą. Warto obejrzeć, przemyśleć i wypoczywać bezpiecznie.
utonięcie

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Przed nami kolejne wakacje – czas radości i beztroski. Zanim jednak oddamy się wakacyjnej labie, warto przypomnieć sobie najważniejsze przestrogi. Wszystko po to, aby ten czas był nie tylko przyjemny, pełen radosnych wrażeń, ale i bezpieczny. Każdy z nas ma swój plan na spędzanie czasu wolnego podczas urlopu. Jedni udają się na zorganizowane wyjazdy wakacyjne, inni spontanicznie realizują swoje pomysły.

– Należy jednak zawsze pamiętać o bezpieczeństwie i rozwadze – przestrzegają policjanci. – Najważniejsze żeby czas odpoczynku i zabawy nie zamienił się w zdarzenie z tragicznym skutkiem. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, realizują kampanię „Bezpieczne wakacje” serią materiałów filmowych ze specjalnym przesłaniem.

„Młodość nie zwalnia z myślenia”. Kampania KWP w Gdańsku

Piękna pogoda, upały zachęcają do tego, żeby korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych, jednak wielokrotnie są to zachowania nieodpowiedzialne, a spożywany przy tej okazji alkohol często przynosi tragiczne skutki. „Młodość nie zwalnia z myślenia, daj sobie szansę, przeżyj!” – to motyw przewodni przygotowanego przez mundurowych spotu.

Bezpiecznie nad wodą. Zasady

Przypomnijmy kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie sprawi, że wakacje będą niezapomniane i, co ważne, bezpieczne.

Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” najczęściej mają nieznane dno i głębokość, nikt nie bada jakości takiej wody. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

  • Dla własnego bezpieczeństwa przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura do zażywania kąpieli to 22-25 stopni).
  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark oraz krocze i nogi. W ten sposób unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mężczyzna utonął w basenie we Władysławowie. Sprawę bada prokuratura

  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Przed pływaniem należy zjeść coś lekkiego. Nie przystępujmy do pływania na czczo.
  • Nie należy także pływać bezpośrednio po posiłku – to niebezpieczne – bolesny skurcz żołądka może przynieść bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich.
  • Co szczególnie ważne, dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby dmuchane rękawki, które pomogą malcowi utrzymać się na wodzie.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Także w tym przypadku nie pływajmy, będąc pod wpływem alkoholu czy innych środków działających podobnie do niego.

To tylko niektóre przestrogi. Jedno jest pewne – wypoczywać można i nawet trzeba, ale zawsze „z głową”. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama