Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdyńskie i sopockie kąpieliska szykują się do sezonu. Gdynia szuka ratowników

24 czerwca na plaży Gdynia Śródmieście zatrzepocze flaga oznajmiająca otwarcie sezonu kąpieliskowego. Na pozostałych trzech miejskich kąpieliskach, gotowość zostanie ogłoszona 1 lipca. Jednocześnie Gdyńskie Centrum Sportu poszukuje ratowników niezbędnych do zapewnienia plażowiczom bezpieczeństwa. Centrum oferuje 26 zł/godz. za pełnienie dyżurów w charakterze ratownika wodnego oraz 33 zł/godz. dla ratowników medycznych.
plaża w Gdyni
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 r. organizuje kąpieliska w czterech dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (200 m) i Orłowo (100 m). Funkcjonują one każdego dnia w sezonie letnim w godz. od 9.30 do 17.30. Bezpieczeństwa osób kąpiących strzegą ratownicy Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni w nowoczesny i profesjonalny sprzęt.

- Wciąż trwa rekrutacja dla osób zainteresowanych pracą ratownika na gdyńskich plażach - informuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. - Zapewniamy atrakcyjne warunki finansowe szkolenia i niezbędne wyposażenie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do bezpośredniego kontaktu.

Zgodnie z ogłoszonym 14 czerwca naborem, GCS poszukiwał łącznie 31 ratowników wodnych oraz pięciu medycznych. Oferowane wynagrodzenie za pracę w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia, to kolejno 26 zł brutto/godz. (6851 zł brutto za miesiąc) oraz 33 zł brutto/godz. (8148 zł brutto za miesiąc).

Kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie

Kolejny rok z rzędu działać będzie grupa interwencyjna ratownictwa wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w momencie wystąpienia zdarzenia może szybko dotrzeć do poszkodowanego i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponuje szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.

– Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą: 601 100 100 – dodaje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. - Gdyńskie Kąpieliska Morskie zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie województwa pomorskiego. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich kąpieliskach morskich.

(fot. gdynia.sport.pl)

W tym roku na wszystkich kąpieliskach pojawią się ogólnodostępne tzw. pamelki, czyli boje ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym. Z kolei osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić dyżurującemu ratownikowi w godz. 9.30-10.30.

Bezpieczne kąpieliska w Sopocie

W minionym tygodniu rozpoczęło funkcjonowanie sopockie kąpielisko miejskie. W tym sezonie do dyspozycji mieszkańców i turystów miasto odda siedem strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Kąpielisko miejskie będzie czynne do połowy września, w godzinach od 9.30-17.30. Pozostałe, od 1 lipca do 31 sierpnia, również w godzinach 9.30-17.30.

Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. 

Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Na kąpieliskach dyżury będą pełnić trzyosobowe grupy ratowników Sopockiego WOPR. Dodatkowo teren plaż w tzw. sezonie wysokim, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach 8-20 monitorować będzie grupa interwencyjna – zespół składający się z minimum czterech ratowników wodnych, wyposażonych w jednostki wodne typu RIB, pojazd lądowy quad z przyczepką do transportu osób poszkodowanych, samochód terenowy, sprzęt medyczny z defibrylatorem AED i torbą R1, deską ortopedyczną z kompletem pasów oraz stabilizatorem głowy.

Natomiast w dniach 15-30 czerwca 2022 r. oraz 1-15 września 2022 r. w weekendy i święta, w godz. 8-20, czuwać będzie minimum dwóch ratowników wodnych. Przy alejkach zorganizowany będzie również, jak co roku, punkt pomocy przedmedycznej wraz z wyposażeniem i opieką. W nadzorze i monitoringu nad kąpieliskami dron, wyposażony w kamerę termowizyjną przekazującą obraz w czasie rzeczywistym.

W 2022 r. na finansowanie ratowników wodnych i organizację kąpielisk gmina przeznacza 650 tys. zł. Część z tych środków zostanie zrefinansowana przez dzierżawców plaż w Sopocie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa