Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pożar składowiska [nl] w Lęborku. Akcja gaśnicza zakończyła się w nocy

Około północy z piątku na sobotę 25 czerwca 2022 r. trwało dogaszanie pożaru, jaki wybuchł 23 czerwca na składowisku opon, plastików i pianek do demontażu samochodów w Lęborku. Mieszkańcy skarżą się na swąd i dym wydobywające się z tego miejsca. St. kpt. Marcin Elwart, rzecznik lęborskiej straży pożarnej przekazał nam, że stan powietrza na miejscu pożaru jest cały czas monitorowany, a urządzenia pomiarowe nie wykazują zagrożenia.
pożar złomowiska w Lęborku
(fot. wydział prasowy KG PSP) 
Aktualizacja

sobota, 25 czerwca 2022 r. godz. 9.00

Lęborscy strażacy potwierdzają, że około północy udało się im zakończyć akcję gaśniczą na składowisku.

Aktualizacja

godz. 18:30

– Jeżeli nie dojdzie do awarii koparek, to jest szansa, że pożar uda się ugasić do północy. Jeżeli jednak sprzęt odmówi posłuszeństwa, to działania będą musiały potrwać dłużej – poinformował nas rzecznik lęborskich strażaków.

Wcześniej

Od kilkunastu godzin na składowisku opon, plastików, kokpitów, karoserii i pianek do demontażu samochodów na ul. Słupskiej w Lęborku strażacy walczą z pożarem. Na miejscu cały czas jest specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Gdyni.

Stan powietrza na miejscu pożaru jest cały czas monitorowany – informuje st. kpt. Marcin Elwart z lęborskiej straży pożarnej. Na razie urządzenia pomiarowe nie wykazały zagrożenia, ale jeśli to się zmieni, konieczna może być ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Na miejscu działa około 50 zastępów straży pożarnej. W ugaszonej już części składowiska pracuje ciężki sprzęt. Koparki przerzucają ugaszone materiały i rozbijają je, by ułatwić namierzenie miejsc, w których mógłby jeszcze tlić się ogień. W nocy udało się przywrócić ruch kolejowy między Lęborkiem a Słupskiem. Sieć trakcyjna ze względu na bezpieczeństwo pracujących na składowisku ratowników jest jednak odłączona od prądu. Przejazd możliwy jest tylko dla pociągów spalinowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Potężny pożar w Lęborku! Płonie składowisko

To nie pierwszy pożar tego typu w powiecie lęborskim.

Przy ul. Słupskiej to już drugie takie zdarzenie – mówi rzecznik lęborskich strażaków. Takie pożary występowały też w innych miejscach powiatu. Na razie trudno określić przyczyny pożaru na składowisku przy ul. Słupskiej. Tym zajmą się odpowiednie służby. Na miejscu działają policja i ochrona środowiska.

Na temat podjętych już i planowanych czynności służb wobec osób odpowiedzialnych przedstawiciele policji i straży pożarnej oraz ochrony środowiska rozmawiali na spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę pomorskiego.

Wojewoda pomorski Darliusz Drelich był również na miejscu pożaru. 

(fot. Pomorski Urząd Wojewódzki) 
(fot. Pomorski Urząd Wojewódzki) 

O sytuację na składowisku przy ul. Słupskiej zapytaliśmy władze Lęborka – czekamy na odpowiedź.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że „na podstawie ustaleń kontroli działalności prowadzonej w Lęborku przy ul. Słupskiej, w 2020 r. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję wymierzającą administracyjną karę pieniężną w wysokości 1 mln. zł, za prowadzenie zbierania odpadów bez wymaganego zezwolenia. Aktualnie decyzja jest w egzekucji komorniczej. Została również wydana decyzja wstrzymująca działalność podmiotu odpowiedzialnego w zakresie zbierania odpadów. Decyzja ta podlegała natychmiastowemu wykonaniu. W celu przymuszenia zostały pięciokrotnie wydane grzywny w wysokości po 10 000 zł każda. W 2022 r. inspektorzy WIOŚ w Gdańsku również prowadzili czynności wobec podmiotu odpowiedzialnego, między innymi zakładane były fotopułapki.”

W wyniku złożonego przez WIOŚ zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, Prokuratura Rejonowa w Lęborku wszczęła śledztwo w sprawie zbierania odpadów palnych na powyższym terenie bez zezwolenia w takiej ilości i w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi lub spowodować obniżenie jakości powietrza, to jest o czyn z art. 183 §1 Kodeksu karnego.

– Aktualnie w związku z pożarem zostały wszczęte czynności kontrolne podmiotu odpowiedzialnego – czytamy w nadesłanym piśmie.

Kolejny pożar składowiska tekstyliów w Kamieńcu!

Zaledwie 22 czerwca zakończono akcję gaszenia płonącego składowiska tekstyliów w Kamieńcu (powiat lęborski). Ogień na jednej z wielkich pryzm pojawił się w niedzielę, 19 czerwca jednak, jak się okazało, w czwartek, 23 czerwca strażacy musieli ponownie zalewać pryzmy wodą, bo znów wydobywał się spod nich dym.  Pod koniec ubiegłego roku w tamtym miejscu pożar gaszono trzykrotnie. Najdłuższa akcja gaśnicza trwała aż tydzień.

Pożar zaistniał w tym samym miejscu, co ostatnio. Udało się go ugasić jeszcze wczoraj – poinformował st. kpt. Marcin Elwart, rzecznik lęborskiej straży pożarnej.

ZOBACZ TEŻ: Składowisko tekstyliów w Kamieńcu znów płonie, strażacy w akcji

W sprawie wcześniejszych pożarów w Kamieńcu prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku – relacjonuje asp. Marta Szałkowska, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku, która bada również pożary na lęborskich składowiskach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka