Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sytuacja finansowa Starogardu Gdańskiego „pod lupą” Rady Gospodarczej

Rada Gospodarcza, która jest organem doradczym prezydenta Starogardu Gdańskiego, przyjrzała się sytuacji finansowej miasta. Wiceprezydent Tadeusz Błędzki przyznał, że prognozy na najbliższe miesiące wcale nie jawią się optymistycznie. Rosną koszty obsługi długu, spada sprzedaż działek. Jednak wszystkie rozpoczęte budowy w mieście są kontynuowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami prac.
Starogard Gdański
(fot. Facebook | Starogard Gdański)

Członkowie Rady Gospodarczej w Starogardzie Gdańskim skupili się na sytuacji finansowej miasta w kontekście rosnącej inflacji, drożejących paliw, wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i mniejszych wpływów z podatków.

– Sytuacja ekonomiczna w kraju się pogarsza – mówił Stefan Lubawski, przewodniczący RG. – Dwucyfrowa inflacja, wysokie koszty paliw, drożejące materiały budowlane, wzrost wynagrodzeń nauczycieli, których nie pokrywa subwencja, to wszystko ma wpływ na nasze budżety, również na budżet miasta. Jak wygląda obecnie kondycja finansowa gminy? – dopytywał.

Wiceprezydent Tadeusz Błędzki zapewnił, że, mimo różnych trudności, na tę chwilę sytuacja finansowa miasta jest stabilna.

– Żyjemy w czasach niesprzyjających rozwojowi samorządów – mówił wiceprezydent. – To, co się dzieje w gospodarce i finansach w kraju, ma ogromny wpływ na kondycję finansową miasta. Musimy bardzo ostrożnie podejmować decyzje związane z planowanymi wydatkami. Na bieżąco je monitorujemy, podobnie jak wpływy do budżetu.

(fot. UM Starogard Gdański)

Tadeusz Błędzki przyznał, że prognozy na najbliższe miesiące wcale nie jawią się optymistycznie. Rosną koszty obsługi długu, spada sprzedaż działek. Za sprawą dużej podwyżki cen paliw, bardzo wzrosły koszty związane z obsługą miejskiej komunikacji.

– Mimo wzrostu liczby pasażerów korzystających z miejskich autobusów, zmuszeni jesteśmy stale zwiększać dotację dla zakładu. Odnotowujemy też mniejsze wpływy z podatków od nieruchomości – wyjaśnił wiceprezydent. – Pod znakiem zapytania stoją planowane inwestycje. W związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych, rosną ich koszty, co zmusza nas do weryfikacji zamierzeń. Obecnie planujemy budżet na przyszły rok. Niestety, ciągle nie mamy czytelnych instrukcji co do planowanych rekompensat czy obniżek kosztów utrzymania.

Sytuacja finansowa Starogardu Gdańskiego „pod lupą” Rady Gospodarczej. Co z inwestycjami?

Co ważne, wszystkie rozpoczęte budowy w mieście są kontynuowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami prac.

Członkowie Rady pytali o zaawansowanie projektu budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego.

– 31 maja wójt gminy Starogard Gdański wydała decyzję środowiskową – mówił zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. – Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje koncepcję programową i przetarg. Liczymy na to, że zostanie on ogłoszony w przyszłym roku. Musimy się jednak liczyć z tym, że koszt budowy obwodnicy się zwiększy. Planowana kwota 400 mln zł złotych już teraz wzrosła do 600 mln zł – dodał.

Spotkanie Rady Gospodarczej z zastępcą prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeuszem Błędzkim (fot. UM Starogard Gdański)

Jak wyglądają okoliczności przyjęcia uproszczonego projektu zagospodarowania terenu po wykopaliskach archeologicznych na starogardzkim rynku?

– Zasypany piaskiem w grudniu 2021 roku plac po wykopaliskach archeologicznych w Starogardzie Gdańskim zniknie sprzed ratusza najprawdopodobniej – jeśli nic oczywiście nie stanie na przeszkodzie – do końca września 2022 roku – wyjaśnił wiceprezydent.

Koncepcji zagospodarowania tego obszaru było kilka.

– Miastu przede wszystkim zależało na tym, aby zachować pamięć o dokonanych w tamtym miejscu znaleziskach – spuentował Tadeusz Błędzki. – Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na mocno uproszczony projekt zagospodarowania tego terenu. Firma Handlowa Adam Kowalczyk, która wygrała przetarg na wykonanie tej inwestycji, przykryje plac płytami granitowymi, pomiędzy które wmuruje płaski zarys odkrytych murów piwnic dawnego ratusza. Co ważne, miasto przyjęło takie rozwiązanie dopiero po uzyskaniu zgody konserwatora na posadzenie roślinności w tamtej części rynku. Tego oczekiwali mieszkańcy i o to miasto walczyło. Wygrały argumenty, że zieleń poprawi estetykę krajobrazu rynku. Wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, poprawi mikroklimat i zapobiegnie powstawaniu wysp ciepła.

Koszt planowanych prac wyniesie około pół miliona złotych. Jak zapewnił wiceprezydent, jesienią rynek w Starogardzie Gdańskim będzie kompletny.

Spotkanie Rady Gospodarczej z zastępcą prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeuszem Błędzkim (fot. UM Starogard Gdański)

Po raz kolejny Rada Gospodarcza spotka się w drugiej połowie września 2022 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama