Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Archeolodzy szukają kolejnych tajemnic na zamku w Człuchowie

Na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego w Człuchowie rozpoczęły się kolejne prace archeologiczne. Potrwają one do końca lipca, ale już archeologom udało się znaleźć pierwsze fragmenty ceramiki.
Na dziedzińcu człuchowskiego zamku trwają kolejne badania archeologiczne (fot. Urząd Miejski Człuchów)

Tym razem naukowcy, którzy zawitali do Człuchowa, badają wnętrze studni, która została odkryta kilka lat temu, podczas wcześniejszych wykopalisk.

- Tegoroczne badania są bezpośrednią kontynuacją badań z 2014 roku, kiedy odsłonięte były piwnice zamkowe i dziedziniec zamku wysokiego. Natomiast ze względu na równoległe prace konserwatorskie, które również wtedy trwały, studnia zamkowa nie była odkryta do dna. W tym roku wchodzimy do jej wnętrza, aby zobaczyć, jaka była jej konstrukcja i jeżeli się uda, sprawdzić też, jaka była jej głębokość – mówi Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.

ZOBACZ TEŻ: Skarby pod ulicą. Kolejne odkrycia archeologiczne pomagają ułożyć puzzle z początków Gdańska

Do tej pory we wnętrzu studni znaleziono już fragmenty ceramiki. Ciekawostek archeologicznych naukowcy spodziewają się w głębszych warstwach gruntu. Badania potrwają do końca lipca. Co ważne, badania nie utrudniają zwiedzania warowni przez zainteresowanych. Obiekt cały czas jest czynny dla mieszkańców i turystów.

W 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli przy zamku m.in. podkówki butów sprzed kilkuset lat, przedmioty codziennego użytku i fragmenty ceramiki.

W przeszłości zamek w Człuchowie był uznawany za drugi po Malborku pod względem wielkości i rangi. Niestety, osiemnastowieczne pożary, które trawiły miasto, a także zniszczenia wojenne spowodowały, że warownia została w znacznej części rozebrana.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz postawi wiatraki w gminie Człuchów

(fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie)
(fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama