Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Nie tylko dla Jakubów. Lęborskie Dni Jakubowe będą pełne atrakcji

Już w ten weekend największa, ale i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa Lęborskie Dni Jakubowe. Główne obchody odbędą się w dniach 22-24 lipca. W tym roku także zabłysną estradowe gwiazdy. Wystąpią: Blue Café, Poparzeni Kawą Trzy oraz Kamil Bednarek.
Główną gwiazdą Lęborskich Dni Jakubowych będzie Kamil Bednarek  Fot. materiały prasowe

Niezależnie od gwiazd, jakie pojawią się na lęborskiej scenie, tradycją stał się Międzynarodowy Zlot Jakubów. Nadal można się rejestrować! Wszystkich panów o tym imieniu organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zabawie. Zlot jest organizowany już po raz 14. i jego populsrność  nieustannie cieszy się rosnącą popularnością. Każdego roku setki Jakubów rejestrują się w Kwaterze Zlotu, aby otrzymać upominkowe gadżety oraz wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Tradycyjna rejestracja będzie odbywać się w dniu Zlotu w godzinach 9.00-17.00. Wystarczy w dniu Zlotu Jakubów – 23 lipca 2022 roku (sobota) przyjść do kwatery zlotu (Lębork, Plac Pokoju, namiot przy scenie) odebrać upominki oraz opaskę z numerem umożliwiającą udział w losowaniu nagród głównych, które odbędzie się o godzinie 19.00 w sobotę na Placu Pokoju pod sceną główną.

Już po raz 16. w ramach Lęborskich Dni Jakubowych odbędzie się festiwal – Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Muzyka Regionów. Wydarzenie to jest znakomitą okazją do promowania kultury naszego regionu oraz Lęborka w Polsce i poza jej granicami, a także poznania bogatej kultury ludowej innych narodów i regionów Europy. W tym roku Lębork, Kaszuby reprezentować będą: Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA, Zespół Regionalny FRANTÓWKA oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca PRZODKOWIANIE.

Lęborskie Centrum Kultury Fregata zadbało i ofertę dla najmłodszych uczestników Dni Jakubowych. W sobotę będzie to Koziołek Matołek wyrusza w świat”, natomiast w niedzielę widzowie obejrzą spektakl pod tytułem „Nadchodzi Pipi”. Przedstawienia odbędą się w Zakątku Kultury (teren za budynkiem Kina „Fregata”) przy ulicy Gdańskiej 12 w Lęborku. Wstęp na spektakle jest wolny. Sobotnie przedstawienie rozpocznie się o godzinie 14.00, a w niedzielę – o godz. 18.00.

Nieodłączną częścią weekendowych wydarzeń w Lęborku jest pielgrzymka piesza. Do udziału w niej zaprasza Koło Przewodników PTTK w Lęborku. Piesza Pielgrzymka Jakubowa przejdzie trasę z Linii do Lęborka, by na zakończenie imprezy w Urzędzie Miejskim w Lębork wziąć udział w konferencji pt. „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba”.

Warto wiedzieć, że podczas Lęborskich Dni Jakubowych od godz. 6.00 22 lipca br. do godz. 24.00 24 lipca br. nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu o obrębie placu Pokoju.

Część ulic w pobliżu pl. Pokoju zostanie wyłączonych z ruchu. Mowa o części ulicy Waryńskiego, Orzeszkowej, Kard. Wyszyńskiego oraz Armii Krajowej. Objazd do pl. Spółdzielczego zostanie poprowadzony ulicami: Młynarską, Długosza i Waryńskiego. Urząd Miejski prosi o to by nie parkować samochodów na parkingu przy pl. Pokoju od dnia 21 lipca 2022 r. od godz. 18.00 do dnia 24 lipca 2022 r. do godz. 24.00.

23 lipca 2022 r. (sobota) w godz. 16.00-17.30 w związku z odbywającym się XX Biegiem Ulicznym św. Jakuba zostaną wyłączone z ruchu następujące ulice: 1 Maja, al. Wolności, Staromiejska, pl. Pokoju, Armii Krajowej, Okrzei, Legionów Polskich, Słowackiego, Wojska Polskiego.

To tylko niektóre punkty programu. Pełna lista przygotowanych atrakcji poniżej.

Piątek, 22 lipca

15.00-18.30 – XVI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” (Zespół AVART FOLK GROUP DANGO MA HAI z Meksyku, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca, Tatarski Zespół Wokalno-Taneczny BUŃCZUK, Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII z Lidzbarka, Zespół Ukraiński SWITANOK, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca PRZODKOWIANIE, Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA)
17.15 – Oprowadzanie po wystawie „Fara Miasta Lęborka” (Wieża Ciśnień)
18.30 – Orkiestra Dęta Ziemia Lęborska (scena)
21.00 – Marta Głodowska – występ wokalny (scena)
21.30 – Gwiazda wieczoru – BLUE CAFE (scena)

Sobota, 23 lipca

08.00 – Start Pieszej Pielgrzymki Jakubowej (Stacja Kultura, ul. Dworcowa 8)
09.00-17.00 – XIV Międzynarodowy Zlot Jakubów (namiot przy scenie)
10.00 – Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej (boiska do siatkówki plażowej na kompleksie CSiR przy ul. 8 Maja 1)
12.00-18.00 – Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki
12.00 – Letnie rytmy (scena)
13.00 – Piosenki z pierwszej ręki (scena)
13.30 – Konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba” (Urząd Miejski w Lęborku, Sala Rajców)
14.00 – Z akordeonem na 4 strony świata (scena)
14.00 – Spektakl teatralny dla dzieci „Koziołek Matołek wyrusza w świat” (Zakątek Kultury za kinem „Fregata”, ul. Gdańska 12)
14.00 – Turniej Karciany „Lãbòrśczi Baszczi(Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy)
15.45 – XX Bieg Uliczny św. Jakuba (start honorowy przed sceną)
16.00 – XX Bieg Uliczny św. Jakuba (start ostry ul. Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Czołgistów)
16.00 – Spacer po Lęborku z przewodnikiem (zbiórka przy Muzeum w Lęborku)
18.00 – Msza św. z kaszubską liturgią słowa (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
18.00 – Podsumowanie Biegu Ulicznego św. Jakuba (scena)
19.00 – Finał XIV Międzynarodowego Zlotu Jakubów (scena)
19.45 – „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu Teatru Muzycznego Hals (scena)
21.00 – Igor Konieczny oraz Zosia Sławińska – występ wokalny (scena)
21.30 – Gwiazda wieczoru – POPARZENI KAWĄ TRZY (scena)

Niedziela, 24 lipca

11.00 – Uroczysty barwny korowód z pl. Pokoju do Sanktuarium św. Jakuba Ap.
11.30 – Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Ryszarda Kasyny (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
12.00-18.00 – Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki
14.15 – Podsumowanie pleneru malarskiego (scena)
15.00-17.30 – Festiwal XVI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” - koncert finałowy (Zespół AVART FOLK GROUP DANGO MA HAI z Meksyku, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pilsko z Żywca, Tatarski Zespół Wokalno-Taneczny BUŃCZUK, Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII z Lidzbarka, Zespół Ukraiński SWITANOK, Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA, Zespół Regionalny FRANTÓWKA)
17.30 – Koncert z dedykacją „RIDNA MATY MOJA” – Irina Hruzewycz oraz Iwan Hanzera (scena)
18.00 – Spektakl teatralny dla dzieci „Nadchodzi Pipi” (Zakątek Kultury za kinem „Fregata”, ul. Gdańska 12)
20.00 – Iwona Witke – występ wokalny (scena)
20.30 – Gwiazda wieczoru – KAMIL BEDNAREK (scena)

Poniedziałek, 25 lipca

08.30 i 17.30 – Poświęcenie pojazdów przed Sanktuarium św. Jakuba Ap.

W dniach 23-24 lipca 2022 r. Muzeum Baszty nr 24 i 27 oraz Wieża Ciśnień będą czynne w godz. 11.00-18.00, natomiast platforma widokowa czynna będzie do godz. 21.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama