Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Owce rozpoczynają pracę w Gdańsku

Już w sobotę o godz. 11 na terenie parku nad Opływem Motławy zostanie wypuszczone stado owiec. Zwierzęta będą „żywymi kosiarkami” i zadbają między innymi o koszenie trawy.
owce na Opływie Motlawy

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Ekologiczne rozwiązania, które zastępują tradycyjne, często szkodliwe dla środowiska metody, stają się coraz popularniejsze. Mimo postępującego karczowania miejskich terenów zielonych w Gdańsku o zieleń zadbają naturalne kosiarki - owce. Ich "zatrudnienie" w Gdańsku to eksperyment Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Owce będą się pasły w miejscu rekreacyjnym, bez nadmiernego ruchu i bez spalin. 

15 owiec rasy wrzosówka już dziś rozpocznie pracę nad strzyżeniem trawnika, przy tym poprawiając kondycję gleby. Do dyspozycji będą one miały zadaszoną wiatę, paśnik, poidło oraz lizawki solne. Nad całym stadem urokliwych „kosiarek” będzie czuwał weterynarz. Zwierzęta będą pod stałym monitoringiem i dozorem i będą kosić i użyźniać glebę na terenie około 1 hektara.

Owce przyjechały nad Opływ Motławy na początku sierpnia. Opuściły to miejsce przed czasem w cieniu afery (fot. Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

Zainstalowanie” owiec na terenie nad Odpływem Motławy po stronie Olszynki ma ograniczyć wydzielanie spalin z kosiarek spalinowych używanych do koszenia trawy. Zwierzęta zatrudnione są do koszenia na 3 miesiące od momentu podpisania umowy. Owce będzie można dzięki obserwującym je kamerkom internetowym na żywo oglądać na YouTube.

Jeśli ten eksperyment Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni się sprawdzi, być może owce zostaną „zatrudnione" do utrzymywania terenów zielonych w innych częściach miasta. 

(fot. Robert Rozmus || Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama