Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejny niszczyciel min dla Marynarki Wojennej. ORP Albatros za kilka dni wejdzie do służby

ORP Albatros za kilka dni zostanie wcielony do służby w 13. Dywizjonie Trałowców w Gdyni. W piątek, 12 sierpnia w stoczni Remontowa Shipbuilding podpisano dokumenty zdawczo-odbiorcze drugiego z serii nowoczesnego niszczyciela min, budowanego dla Marynarki Wojennej.
ORP Albatros
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Okręt zbudowany został przez konsorcjum, w którego skład wchodzą:

  • Stocznia Remontowa Shipbuilding (należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding) – jako lider projektu
  • oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej
  • i PGZ Stocznia Wojenna (dawniej Stocznia Marynarki Wojennej).

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie tych prób potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Niszczyciel min prowadzi działania bojowe na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych - we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do  głównych zadań niszczyciela należą:

  • wykrywanie, identyfikacja i zwalczanie min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich,
  • zabezpieczanie morskich szlaków komunikacyjnych,
  • prowadzenie działań w obszarach zagrożenia minami,
  • ocena środowiska w obszarach podwodnych.
(fot. Maciej Bielesz | Portal Morski)

Okręt ORP Albatros jest już drugim z serii niszczycielem min typu Kormoran II. Umowę na prototypowy okręt podpisano z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej we wrześniu 2013 r. budowało je to samo konsorcjum, które teraz przekazuje Albatrosa. Okręt – ORP Kormoran zwodowano we wrześniu 2015 r., a do służby wszedł w listopadzie 2017 r. Umowę na budowę dwóch kolejnych seryjnych jednostek – Mewy i Albatrosa podpisano rok później, w grudniu 2018 r. W ich budowie wprowadzono modyfikacje, wynikające z doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji ORP Kormoran. Dzięki nim zarówno ORP Albatros, jak i następne jednostki są doposażone w nowe urządzenia do weryfikacji akwenów morskich. Zmieniono również na nowocześniejszy system artyleryjski okrętu.

Próby morskie i testy Albatrosa przeprowadzono pod kątem weryfikacji zintegrowanego systemu walki, razem ze specjalistami z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

ORP Albatros wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców, który podlega 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

(fot. Maciej Bielesz | Portal Morski)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama