Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

II Sambor Festival Tczew rusza już 4 września

Pierwsza edycja Sambor Festival Tczew spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie koncerty w tczewskiej Farze miały pełną widownię. Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczyna się druga edycja tego wydarzenia. Znowu na melomanów czekać będą wspaniali muzycy. Organizatorzy - Stowarzyszenie Na Krańcu Świata zaprasza do Fary w każdą wrześniową niedzielę na godz. 19.
Fot. Sambor Festival Tczew

- Muzyka jest odwiecznym językiem piękna, który mówi nieustannie – zauważa Mateusz Kotwica, pomysłodawca i główny organizator festiwalu z ramienia stowarzyszenia. - Woła nawet podczas ciszy. Czasem nie potrzebuje słów, a innym razem jest dla nich podparciem. Zawsze niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. W tym roku właśnie językiem muzyki przemówi Sambor Festival Tczew. Choć to jego pierwsze słowa, ma wiele dobrego do powiedzenia – dodaje.

Ubiegłoroczna edycja pokazała, że tczewianie byli spragnieni takiej oferty kulturalnej. Wszystkich miłośników dobrej, wartościowej muzyki połączyło wspaniałe miejsce, cudowna akustyka wnętrza kościoła parafialnego, niezwykli wykonawcy i muzyka, jakiej można słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać, a i tak będzie się miała ochotę na więcej... - Gościliśmy w naszym mieście wspaniałych artystów, którzy w kolejne niedziele września koncertowali w tczewskiej Farze w ramach Sambor Festival Tczew: Marcin Kowalkowski (trąbka), Filip Grzelachowski (fortepian), Zespół Wokalny ART'N’VOICES, Joanna Dubiela (sopran), SPERO, Elbląska Orkiestra Kameralna, Karolina Nowotczyńska (skrzypce) oraz Marcin Zdunik (wiolonczela) – wspomina Mateusz Kotwica. - Każdy koncert był inny i pozostawił po sobie mnóstwo wspaniałych doznań.

Tak duże zainteresowanie koncertami pokazało, że na pewno warto kontynuować to niecodzienne w Tczewie kulturalne wydarzenie. A na co mogą liczyć miłośnicy wartościowej muzyki w tegorocznej edycji Sambor Festival Tczew? Podczas koncertu inauguracyjnego – 4 września – usłyszymy Michała Mossakowskiego. W kolejne niedziele wystąpią: Opus Baroque Ensemble, Kameralny Chór Sofia oraz na finał – Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Michał Mossakowski wystąpi podczas inauguracji festiwalu - 4 września (fot. materiały prasowe)

Przybliżmy tegorocznych muzyków:

Michał Mossakowski, to pianista, organista, doktor sztuk muzycznych urodzony w rodzinie o muzycznych tradycjach, należy do grona najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pracując pod kierunkiem Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest pedagogiem w macierzystej uczelni. W latach 2018-2021 studiował w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem wybitnych postaci świata muzycznego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Opus Baroque Ensemble wystąpi 11 września (fot. materiały prasowe)

Opus Baroque Ensemble, to z kolei zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnych epok. Członkowie zespołu – wokaliści i instrumentaliści, po studiach muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu, doskonalili swe umiejętności podczas studiów, kursów i warsztatów w zakresie historycznych praktyk wykonawczych. Obecnie muzycy zawodowo związani są także z innymi formacjami, takimi jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Zespół Muzyki Dawnej Diletto, |OH| Orkiestra Historyczna i inne. Trzon zespołu tworzą: Marzena Michłowska – sopran, Sławomir Bronk – kontratenor, Dagmara Tyrcha – pozytyw organowy/klawesyn, Maciej Kończak – lutnia oraz Bartosz Kokosza wiolonczela barokowa. pianistycznych.

Koncertu Kameralnego Chóru Sofia wysłuchamy 18 września (fot. materiały prasowe)

Kameralny Chór Sofia jest unikatową kreatywną formacją zrzeszającą artystów pragnących wspólnie osiągać najwyższą jakość śpiewu chóralnego. Zespół został założony w październiku 2007 roku przez Ivana Bogdanova jako grupa specjalizująca się w tzw. historycznie poinformowanym wykonawstwie muzyki dawnej. W 2010 roku prowadzenie chóru przejął Aleksiej Szamrycki, wówczas student piątego roku Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego. Od 2012 roku chór SOFIA regularnie występuje w ramach licznych festiwali krajowych i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy też w międzynarodowych konkursach, stale powiększając pulę znaczących nagród i wyróżnień.

Na finał zaproszono Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego z Gdyni (fot. mat. prasowe)

Finałowy wykonawca - Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - założony został w 2001 r. z inicjatywy studentów i władz Uczelni. Członkami Chóru są pracownicy akademiccy, studenci i absolwenci Uczelni. Chór wykonuje utwory różnych epok: od średniowiecza po współczesność, zarówno utwory a cappella jak i duże formy oratoryjne. Zespół współpracował z wieloma orkiestrami, zespołami, solistami oraz innymi chórami. W styczniu 2019 roku oraz sierpniu 2022 roku Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaśpiewał koncert ze słynnym włoskim tenorem – Andreą Bocellim.

Warto jeszcze przypomnieć akcję zainicjowaną podczas I Sambor Festivalu Tczew. AKCJA-RENOWACJA to zbiórka funduszy organizowana przez Stowarzyszenie Na Krańcu Świata, która w całości przeznaczona jest na renowację organów kościoła farnego w Tczewie. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jednak, kiedy uda się je zrealizować, do dyspozycji będzie nowe narzędzie, które nie tylko wzbogaci ofertę Sambor Festival Tczew, ale także odsłoni nowe ścieżki kulturalno-edukacyjne.

Całkowity koszt renowacji farnych organów w 2021 r. oszacowano na 1,5 mln zł. Każdy, kto zechciałby wesprzeć tę inicjatywę, może to zrobić wpłacając datek na konto stowarzyszenia.

Dane do przelewu darowizny:

  • Stowarzyszenie Na Krańcu Świata
  • ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 13
  • 83-110 Tczew
  • nr rachunku: 06 1600 1462 1862 0463 2000 0004
  • z dopiskiem: darowizna na AKCJĘ - RENOWACJĘ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama