Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Powiat tczewski obchodził swoje święto. „Filar” trafił do KKS Unia Tczew

To już tradycja, że podczas Święta Powiatu Tczewskiego przyznawana jest nagroda „Filar Powiatu Tczewskiego”. W podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju sportu w powiecie tczewskim oraz 100-lecie działalności, w 2022 roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymał Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew. W imieniu klubu, nagrodę odebrał prezes zarządu KKS UNIA Tczew Jacek Prętki.
Święto Powiatu Tczewskiego
Nagrodę „Filar Powiatu Tczewskiego” w tym roku otrzymał KKS Unia Tczew (fot. Jacek Cherek)

Już po raz szósty powiat tczewski obchodził swoje święto. Obchody zainaugurowano uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców i Samorządu Powiatu Tczewskiego w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie Tczewskim.

(fot. Jacek Cherek)
(fot. Jacek Cherek)

Rok 2022 w powiecie tczewskim został ogłoszony przez radę powiatu „Rokiem Józefa Wybickiego”, twórcy „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, stąd uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia referatu okolicznościowego na temat sylwetki Józefa Wybickiego, który przygotował kurator oddziału Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysław Rey.

(fot. Jacek Cherek)
(fot. Jacek Cherek)

Z okazji święta zwołano też uroczystą sesję Rady Powiatu Tczewskiego. Stała się ona okazją do wręczenia nagród laureatowi eliminacji powiatowych konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2022”.

  • W kategorii „wieś” nagrodę otrzymała Dąbrówka Tczewska (gmina Tczew), którą reprezentowała sołtys Krystyna Kilanowska.
(fot. Jacek Cherek)

Starosta tczewski oraz komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie st. bryg. Andrzej Mróz wręczyli podziękowanie funkcjonariuszowi tej komendy ogniomistrzowi Marcinowi Kosieckiemu, który 13 lipca na kąpielisku w Jantarze, słysząc wołanie o pomoc, podjął działania, które pozwoliły na uratowanie ludzkiego życia jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych.

(fot. Jacek Cherek)

Całość obchodów zwieńczył występ Laury Dziąby, laureatki nagrody Starosty Tczewskiego w dziedzinie kultury. Goście mieli również okazję obejrzeć film promujący walory turystyczno-przyrodnicze oraz bogate zaplecze gospodarczo-inwestycyjne powiatu tczewskiego.

(fot. Jacek Cherek)

Święto Powiatu Tczewskiego. Historia

Przypomnijmy, Święto Powiatu Tczewskiego obchodzone jest od 2016 roku. Inicjatorką jego ustanowienia była obecna przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Barbara Kamińska. Wówczas, po analizie wielu wydarzeń związanych z funkcjonowaniem administracji powiatowej na przestrzeni XX i XXI wieku, dokonanej we współpracy z doświadczonymi badaczami historii współczesnej, uznano, że data 24 sierpnia będzie najwłaściwsza do ustanowienia tego święta. Jest ona związana z wydarzeniami z roku 1920, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Co zapisane zostało na kartach historii? Starszy referent departamentu sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej Wacław Dytkiewicz (związany z Narodową Partią Robotniczą) został desygnowany na nowego starostę w Tczewie i miał przejąć obowiązki od Bolesława Lipskiego. Podczas ich spotkania (21 sierpnia 1920 roku) ustalono, że oficjalne przejęcie administracji powiatu nastąpi z dniem 24 sierpnia. Dzień wcześniej Wacław Dytkiewicz miał czas na zaznajomienie się z pracownikami starostwa oraz strukturą urzędu. 24 sierpnia 1920 roku o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przejęcie urzędu w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta rozpoczął urzędowanie dzień później.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama