Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gedania i nie tylko. Wystawa w Muzeum Poczty Polskiej

W Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku można oglądać wystawę z okazji 100-lecia powstania Klubu Sportowego Gedania. Zbiór bezcennych pamiątek z ich opisem pod nazwą „Gedania i nie tylko. Sport polski w międzoywojennym Gdańsku” zdecydowanie warto zobaczyć.
Gedania, wystawa

Autor: A. Grabowska | Materiały prasowe

- Sport to nie tylko część kultury fizycznej. To część kultury życia. Świętując 100-lecie Klubu Sportowego Gedania, świętujemy życie - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – W opowieści o Gedanii zaklęta jest historia naszego miasta, które przetrwało II wojnę światową, zostało odbudowane i prężnie dziś się rozwija. To opowieść o bohaterstwie, pragnieniu wolności i woli życia, dzięki którym od 2006 roku na boiskach przy ulicy Hallera w Gdańskim Klubie Sportowym Gedania 1922 trenuje młodzież.

W uroczystym wernisażu wzięli udział m.in. Piotr Grzelak, Krzysztof Sznura, wiceprezes kontynuatora tradycji klubu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, czyli GKS Gedania 1922, a także członkowie Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Wystawę będzie można zobaczyć co najmniej do końca maja 2023 roku.

- Wystawa w Muzeum Poczty Polskiej ma w głównej mierze charakter narracyjny. Choć skupiamy się na Gedanii, chcieliśmy przybliżyć w formie skondensowanej również historie innych inicjatyw podejmowanych przez różne środowiska w Gdańsku – mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. - Na wystawie zaprezentowaliśmy ponad 30 różnych eksponatów ze zbiorów naszego muzeum oraz kolekcji prywatnych. To m.in. sprzęt sportowy, dokumenty i zdjęcia. Wystawę będzie można zobaczyć co najmniej do maja 2023 roku, gdy Muzeum Poczty Polskiej zostanie zamknięte w celu przygotowania nowej wystawy stałej. Obejmie ona również podziemia budynku, w którym pocztowcy bronili się 1 września 1939 roku przed agresją hitlerowskich Niemiec.

Na wystawę do Muzeum Poczty Polskiej warto przyjść z dziećmi (fot. Materiały Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku) 

Na wystawie można zobaczyć prawdziwe perełki z kolekcji Muzeum Gdańska, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Biblioteki Miejskiej w Rumi oraz kolekcjonerów prywatnych. Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć można koszulkę Klubu Sportowego Gedania, prawdopodobnie jedyną zachowaną z czasów pierwszego, przedwojennego klubu.

Koszulka należała do Franciszka Jankowskiego, członka drużyny piłkarskiej Gedanii – wyjaśnia dr Jan Szkudliński, jeden z kuratorów wystawy. – Ciekawostką jest metka, wskazująca, że strój został nabyty w Carl Rabe Sporthaus, jednej z najlepszych gdańskich firm oferujących tego rodzaju wyroby, które były sprzedawane w dwóch sklepach w Gdańsku i jednym w Sopocie. Trudno było o lepszego wykonawcę sportowych koszulek na terenie Wolnego Miasta. Należy przypuszczać, że „u Rabego” zamówiono większą liczbę koszulek dla całej drużyny.

Wystawę warto zwiedzać z dziećmi. Nie będą się nudzić. Rodziny, które odwiedzą wystawę w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i udzielą po zakończeniu zwiedzania poprawniej odpowiedzi na jedno z dwóch pytań, otrzymają maskotkę obchodów 100-lecia KS Gedania, oraz słodkie upominki. Liczba jubileuszowych maskotek jest ograniczona i wynosi 50 sztuk. 

Wystawa jest częściowo dostosowana do zwiedzania przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Będzie czynna przynajmniej do maja 2023 roku. Ceny biletów indywidualnych normalnych i ulgowych wynoszą odpowiednio 10 i 5 złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka