Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Integracyjny węzeł komunikacyjny w Starogardzie z szansą na tytuł „Inwestycja z perspektywą”

„Integracyjny węzeł komunikacyjny w Starogardzie Gdańskim” jest jednym z pretendentów do tytułu „Inwestycja z perspektywą”. Jest on przyznawany w konkursie internetowym PAP na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej. Głosy można oddawać jeszcze do końca grudnia br.
Zdjęcia UM Starogard Gdański

Miasto zgłosiło inwestycję „Integracyjny węzeł komunikacyjny w Starogardzie Gdańskim” do bezpłatnego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej.

Budowa integracyjnego węzła komunikacyjnego w stolicy Kociewia dała zarówno budynkom jak i całemu obszarowi nowe życie i nowy wygląd. Była to największa miejska inwestycja w minionej kadencji (2014-2018). Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2017 r. i trwały 19 miesięcy.

Teraz Integracyjny węzeł komunikacyjny w Starogardzie może stać się wizytówką miasta nie tylko wizualną, ale i promocyjną. Taką szansą na rozpropagowanie niezwykle ważnej dla miasta inwestycji jest udział w konkursie PAP.

Będzie nagroda?

- Trzy inwestycje z najwyższą liczbą głosów nagrodzone zostaną statuetką „Inwestycja z perspektywą”, a zdobywcę pierwszego miejsca dodatkowo odwiedzi reporter z kamerą i udokumentuje zwycięskie przedsięwzięcie – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Wideorelacja z tej wizyty zostanie opublikowana na stronach PAP.

Głosować można na stronie https://europapnews.pap.pl/#maps Należy wybrać odpowiednie województwo na mapie – w tym przypadku – pomorskie, wówczas po prawej stronie pojawi się lista projektów. Trzeba wyszukać „Integracyjny węzeł komunikacyjny w Starogardzie Gdańskim” i oddać głos.

Co zdaniem miasta pretendowało właśnie tę inwestycję do wystawienia jej do konkursu?

- Inwestycja zasługuje na miano „Inwestycji z Perspektywą” - mówi z przekonaniem Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. - Z jednej strony ma ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców tu i teraz, na ich postrzeganie miasta jako miejsca swojego zamieszkania i poczucia dumy z bycia starogardzianką czy starogardzianinem. Z drugiej strony w kontekście planów elektryfikacji linii nr 203 na odcinku Tczew – Czersk, która ma nastąpić do końca 2027 roku, PKP PLK ma uruchomić nowe połączenia kolejowe, które przyspieszą komunikację Starogardu Gdańskiego z Trójmiastem. Służyć temu będzie zarówno odrestaurowany dworzec, nowoczesny system informacji pasażerskiej, jak i cała okoliczna infrastruktura ułatwiająca komunikację miejską.

Nowoczesny węzeł przesiadkowy poprawił jakość poruszania się po mieście i poza jego granice. Usprawnił połączenia dostępnych form transportu zbiorowego i indywidualnego, co zaowocowało zwiększeniem mobilności mieszkańców miasta.

Sztandarowa inwestycja

- Ranga tej inwestycji jest ogromna – podkreśla Magdalena Dalecka. - Przebudowa sąsiadujących z dworcem ulic, chodników, traktów spacerowych przyczyniła się do likwidacji problemu zatorów drogowych, odciążyła ruch samochodowy, a tym samym znacząco skróciła czas podróży i zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zmodernizowana przestrzeń nabrała nowej jakości wizerunkowo - funkcjonalnej. Stała się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla mieszkańców, zwłaszcza Aleja Wojska Polskiego. Ten najstarszy w mieście deptak spacerowy odzyskał swoją dawną świetność. Zaprojektowany w duchu nowoczesnych trendów architektonicznych, pozbawiony barier, stał się miejscem relaksu i integracji lokalnej społeczności w tym międzypokoleniowej.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt tej inwestycji. Nocą drogę rozświetla prawie 50 latarni - to buduje niepowtarzalny klimat miasta po zmroku. Ci, którzy pasjonują się fotografią mają w swoich zbiorach mnóstwo cudownych, urokliwych zdjęć tego terenu.

- Dotychczasowy zaniedbany i zniszczony dworzec PKP po renowacji stał się perełką architektoniczną Pomorza i piękną wizytówką Starogardu Gdańskiego zauważa rzeczniczka. - Dla przyjezdnych i turystów, którzy nigdy wcześnie w Starogardzie Gdańskim nie byli, jest on dodatkową atrakcją, zachęcająca do zwiedzenia reszty miasta.

Inwestycja w ekologię

Nie sposób pominąć jeszcze jednego aspektu tej nowoczesnej inwestycji. Zakupiono 11 nowych, nisko-emisyjnych i ekologicznych autobusów miejskich wpłynął na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza w mieście.

O plusach węzła integracyjnego można by jeszcze dużo mówić, ale ogólnie jego realizacja, polegająca w duże mierze na rewitalizacji jednej z najbardziej zaniedbanych obszarów miasta, pozytywnie wpłynęła na podniesienie jakości, spójności i sprawności transportu zbiorowego oraz wizerunek miasta, czyniąc Starogard Gdański miastem bardziej interesującym pod względem gospodarczym dla nowych inwestorów oraz mieszkańców poszukujących możliwości rozwoju.

 

Kilka ciekawostek

Wartość całego projektu – 42 591 800,00 zł.

Koszty kwalifikowane 39 568 826,85 zł

Dofinansowanie z UE – 33 633 352,67zł (85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka