Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wrześniowa edycja Pomorskiego Spacerownika Artystycznego

Razem z wrześniem przychodzi jesień. Najbardziej kapryśna ze wszystkich pór roku. Jednego dnia zachęca do spacerów ciepłymi promieniami Słońca, by kolejnego zmusić nas do wyjęcia z szafy płaszczów i parasoli. W tym miejscu życzymy Państwu i sobie samym, by ciepłe dni nie opuszczały nas do końca miesiąca, a w razie ewentualnych załamań pogody zawsze dało się skryć w pobliskiej galerii sztuki czy muzeum. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących tygodniach.
Marcin Janusz, Kałuża marzeń, 2022, 115x100cm, olej na płycie MDF, żywica, szklany piasek; Kąpiel w kałuży marzeń, 2022, 115x100cm, olej na płótnie, żywica

Autor: materiał prasowy

Bujność. Atlas nieskończonych możliwości – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 28.09.2022- 08.01.2023

Rozkwit młodej sztuki polskiej w ostatnich dwudziestu latach był wyjątkowo bujny. Artystki i artyści , którzy dzisiaj biją rekordy aukcyjne i bez kompleksów wchodzą na rynki zagraniczne w większości spotkała się wcześniej w jednym miejscu na konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Wystawa Bujność. Atlas nieskończonych możliwości w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie podsumowaniem 20 lat istnienia jednego z najważniejszych konkursów młodej sztuki w Polsce. Przez dwadzieścia lat istnienia konkursu do projektu zgłosiło się ponad trzy tysiące młodych artystów i artystek. Setki zostało wyróżnionych w finałach, kilkudziesięciu nagrodzonych wyjechało w miesięczną podróż rezydencyjną w Nowym Jorku, Walencji lub Wilnie. Te podróże i spotkania tworzą atlas możliwości. Atlas, który pozwoli po latach wracać do map zapamiętanych, rozpoznawać kierunki, widzieć konteksty, czasami przystanąć by móc inaczej spojrzeć na wybrany fragment. To właśnie ta nieuchwytność, płynność i zmienność młodej sztuki staje się tematem wystawy, której oś stanowi kolekcja Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Bożena Wydrowska, At least I tried, 4’30”, video, 2021

Günter Grass. Kolekcja – Gdańska Galeria Güntera Grassa, 16.09-13.11.2022

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę urodzin Güntera Grassa, gdańszczanina i laureata Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji Gdańska Galeria imienia artysty przypomina swoim widzom, że twórczość tego wybitnego artysty nie ograniczała się do prac literackich. Na wystawie zobaczyć będzie można prace wizualne zgromadzone w kolekcji Gdańskiej Galerii Miejskiej. Będą to nie tylko grafiki i rzeźby, ale też niepokazywanej wcześniej szerszej publiczności dwie akwarele, powstałe w latach dziewięćdziesiątych XX w. Na jednej z nich ujrzeć można rozpościerające się po horyzont pole żółtego rzepaku, podobne do tego który kwitnie w maju na Kaszubach i Żuławach. Z kolei druga, przedstawiająca „błękitne” śledzie, towarzyszyła tomikowi wierszy napisanych przez Grassa. Na ekspozycji zobaczyć będzie można też motywy znane z twórczości literackiej Grassa – jest turbot, są grzyby i myszy, kumak i ślimak, są kobiety i baśnie. Wystawę autorskich prac Grassa dopełnią materiały archiwalne zebrane w trakcie odbywającego się przez wiele lat w Gdańsku festiwalu Grassomania, którego bohater był zresztą częstym gościem.

Sensoria. Sztuka i nauka naszych zmysłów – CSW Łaźnia, 16.09.- 30.10.2022

Bardzo często temat percepcji otaczającej nas rzeczywistości jest niesłusznie spłycany. Zakłada się, że wzrok, słuch czy dotyk są tylko przekaźnikami, niemającymi wpływu na ostateczne pojmowanie zjawisk. Jednak najnowsze badania pokazują, że zmysły potrafią nie tylko ze sobą współpracować w procesie oceny rzeczywistości, ale też mogą „podpowiadać” nam jak powinniśmy ją rozumieć. 

Głównym celem powstania wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia jest przedstawienie różnych projektów artystycznych podejmujących złożony temat percepcji zmysłowej, która jest tak ważna w kontekście wpływu sztuk wizualnych na życie ludzi. Wystawa łączy uznanych europejskich artystów z polskimi; w podobny sposób odsłona wystawy w Toronto powiązała międzynarodowych artystów z lokalnymi. Artyści współtworzący wystawy Sensoria, wyłonieni dzięki współpracy z głównymi kuratorami projektu i członkami zespołu, zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich prac w nowych odsłonach site-specific. Na wystawie zobaczyć będzie można prace takich twórców jak np. Agnes Meyer Brandis, Artur Żmijewski czy Guy Van Belle.

Norbert Delman, The wounds of a long dead tree, 2022, 110x90x200 cm, drewno, żywica poliestrowa, plastik, beton

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama