Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zielone światło w sprawie wszczęcia procedury wpisu kortów Arki do rejestru zabytków

Przed miesiącem Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków formalny wniosek o wpis do rejestru zabytków dawnego Forum Sportu. Teraz dziewięć gdyńskich stowarzyszeń wystąpiło w tej sprawie z listem otwartym do Igora Strzoka. – Prawdopodobnie będzie wszczęcie tego postępowania – mówi Magdalena Kosińska-Gałęzowska z WUKZ. – Dostaliśmy zielone światło.
korty Arki w Gdyni

Autor: Wojciech Ogrodnik

Wojewódzki Konserwator Zabytków jest jedynym organem, który dzięki swojemu nadzorowi, może ocalić ten bezcenny zabytek dla przyszłych pokoleń piszą w liście otwartym do dr. Igora Strzoka przedstawiciele stowarzyszeń Wszystko dla Gdyni, Polska 2050 Miasto Gdynia, Miasto Wspólne, Bryza, Nowej Lewica w Gdyni, Federacji Gdyński Dialog, Polanki dla Wszystkich, Razem Okręg Gdynia i Marzę o Gdyni. Apelują do Pomorskiego Konserwatora zabytków o objęcie ochroną terenu kortów tenisowych Arki, wchodzących w skład historycznego założenia tzw. Forum Sportowego, zaprojektowanego w 1932 roku przez wybitnego architekta Adama Kuncewicza.

Obecna wersja nie uchwalonego jeszcze planu miejscowego „Rezerwat Kępa Redłowska” dopuszcza w ich miejscu zabudowę apartamentową. Społecznicy przypominają, że w sąsiedztwie Górki” kultowego miejsca gdyńskich kibiców powstać zabudowa hotelowa z  wysokim na około 13 metrów budynkiem o powierzchni ponad 25 tys. m. kwadratowych.

Dlatego we wrześniu tego roku Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni złożyło  Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wniosek o wpis do rejestru zabytków dawnego Forum Sportu. Obecnie społecznicy podpisani pod apelem liczą na to, że wpis do rejestru zabytków pozwoli na zachowanie tego terenu dla mieszkańców przez określenie funkcjonalnych ram dla przyszłych inwestycji.

Skoro już stawiamy ławeczki Tadeuszowi Wendzie i Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, to tym bardziej nie zostawiajmy takich obszarów bez opieki podkreśla Wojciech Ogrodnik ze Stowarzyszenia Wszystko dla Gdyni. Nie chcemy, by nic tu nie robić, ale by zachować pewną formę działań na tym terenie. W razie wpisu do rejestru każdy inwestor będzie musiał skonsultować projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który ma szerokie możliwości. Uważamy, że ochrona konserwatorska wydaje się niezbędna zwłaszcza w obliczu silnej presji inwestycyjnej na tym terenie.

Korty Arki w Gdyni trafią do rejestru zabytków? „Dostaliśmy zielone światło”

Zgodnie z przepisami WUKZ ma 30 dni, a w szczególnych przypadkach 60, na podjęcie decyzji o rozpatrzeniu wniosku.

Magdalena Kosińska-Gałęzowska, kierownik Wydziału ds. Zabytków Ruchomych, Dokumentacji, Rejestru i Ewidencji Zabytków WUKZ w Gdańsku potwierdza, że list otwarty został przekazany do konserwatora wojewódzkiego, dr. Igora Strzoka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na kortach tenisowych w Gdyni wyrośnie czteropiętrowy hotel? Bomba z opóźnionym zapłonem

Wpłynął do nas wniosek o wpis do rejestru Forum Sportowego w Gdyni mówi Magdalena Kosińska-Gałęzowska. Wniosek został dobrze przygotowany, wskazano wartości historyczne i związek tego terenu z postaciami historycznymi. Konserwator o nim wie i dostaliśmy już zielone światło. Prawdopodobnie będzie więc wszczęcie tego postępowania. Będziemy ustalać, czy obiekt ten ma wartości historyczne. Musimy teraz dowiedzieć się, kto jest właścicielem wszystkich działek, by  zawiadomić wszystkie strony postępowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama