Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kolejne defibrylatory w powiecie starogardzkim

Zapoczątkowana w 2016 roku akcja pod hasłem „Kociewie nadaje rytm” zaowocowała już 22 defibrylatorami AED zlokalizowanymi w różnych miejscach powiatu starogardzkiego. Kolejne trzy zewnętrzne defibrylatory zostały zamontowane – w Starogardzie Gdańskim, Osieku oraz Okolu.
Kolejne defibrylatory w powiecie starogardzkim

Autor: Starostwo Powiatowe Starogard

„Kociewie nadaje rytm” to akcja zainicjowana przez władze Powiatu Starogardzkiego. które wielokrotnie podkreślały, że jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Przed 6 laty starostwo przystąpiło do programu publicznego dostępu do defibrylatorów, który konsekwentnie realizowany jest do dziś. O co chodzi w tej akcji?

Według statystyk nagłe zatrzymanie krążenia (w skrócie NZK) dotyka w Polsce około 40 tysięcy osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5 proc. pacjentów. Warto zastanowić się dlaczego tak mało. Jak wyjaśniają medycy, podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo, natleniona krew nie dociera do mózgu, poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Krynicy Morskiej pojawił się defibrylator AED

- W takiej sytuacji każdy z nas może uratować życie - mówi Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. - Zdaję sobie sprawę, że często po prostu ludzie panikują. Nie wiedzą co robić. Jak pomóc osobie, która potrzebuje pomocy. Tymczasem świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki.

Powinno się jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by natleniona krew trafiła do mózgu i w ten sposób podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora AED (skrót od Automated External Defibrillator).

- Obsługa takiego urządzenia jest prosta, bowiem krok po kroku jasnymi poleceniami głosowymi poprowadzi osobę udzielającą pomocy - uspokaja rzeczniczka. - Urządzenie dokona analizy pracy serca i tylko w uzasadnionym przypadku dokona defibrylacji.
Medycy podkreślają, że rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej to wczesna defibrylacja zwiększają przeżycie osób z NZK nawet do 75 proc.

Charakterystyczne zielone kapsuły można znaleźć w różnych miejscach. Właśnie na mapie miejsc pojawiły się trzy kolejne: na budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku, na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim, ul. Mickiewicza 9 oraz na budynku Rezydencji LIVE Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Okolu, ul. Miodowa 6-7. W sumie w ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” zamontowano już 22 urządzenia. Warto podkreślić, że po każdym montażu przeprowadzane są szkolenia z obsługi urządzeń. Prowadzą je ratownicy medyczni z Kociewskiego Centrum Zdrowia.

- Kilka lat temu byliśmy w ścisłej awangardzie samorządów wprowadzających taki program, a nasz projekt zyskał uznanie branży i miałem przyjemność prezentowania go podczas panelu na ogólnopolskiej konferencji medycznej w Katowicach - mówi Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki. - Na początku samorządy nie widziały wielkiej potrzeby przyłączania się do naszej akcji, ale dzisiaj muszę przyznać, że to się zmieniło. Bardzo się cieszę i winszuję świetnych decyzji o montażu kolejnych urządzeń AED. W naszym powiecie możemy czuć się znacznie bezpieczniejsi. Większa ilość urządzeń to większa szansa na ich wykorzystanie w akcji ratowniczej, a warto zaznaczyć, że niestety w Polsce odsetek użycia AED jest niewysoki i nie przekracza 30% przypadków – dodaje wicestarosta

ZOBACZ TEŻ: Defibrylatory i łódźratownicza dla strażaków

Jak wyjaśnia Ewa Macholla-Jacewicz, defibrylatory umieszczone są w specjalnych zielonych kapsułach ROTAID, oznakowanych międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Przy każdym urządzeniu znajdują się tabliczki z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Widoczny z daleka zielony kolor kapsuły i jej charakterystyczny okrągły kształt nie pozostawiają wątpliwości - właśnie tu zlokalizowane jest urządzenie ratujące życie. Kapsuły ROTAID skutecznie chronią defibrylator AED przed kurzem, wilgocią, solą i aktami wandalizmu. Specjalny filtr blokujący promienie UV sprawia, że promienie słoneczne nie nagrzewają skrzynki, a dodatkowy moduł grzewczy chroni je w zimie przed ujemnymi temperaturami. System alarmowy posiada w standardzie sygnalizację świetlną i dźwiękową. Dodatkowo wyposażone są w moduł GSM/GPRS, który wysyła powiadomienia do osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy, ochrony oraz administratora urządzenia. Kolejna funkcją modułów GSM/GPRS jest możliwość monitorowania stanu urządzenia AED i przekazywania alarmów w przypadku, gdy urządzenie podczas standardowych codziennych auto testów wykryło brak gotowości do użycia. Niezwykle ważny jest dobór defibrylatora AED. Aparaty instalowane publicznie muszą być proste i intuicyjne w obsłudze, odporne na warunki zewnętrzne i niezawodne.

Gdzie można znaleźć AED w powiecie starogardzkim?

  • na budynku Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd., ul. Kościuszki 17A
  • na bramie wjazdowej I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd., ul. Hallera 34
  • na bramie wjazdowej Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd., ul. Paderewskiego 11
  • na budynku Technikum w Owidzu, ul. Szkolna 6
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu, ul. Kociewska 22
  • na budynku Centrum Handlowego w Starogardzie Gd., ul. Zblewska 10C
  • na bramie wjazdowej II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd., ul. Kościuszki 131
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej Wodzie, ul. Mickiewicza 1
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu
  • na budynku Stacji Paliw PKS S.A. w Starogardzie Gd., ul. Pelplińska 21
  • na budynku Hotelu REN w Starogardzie Gd., ul. Skarszewska 5
  • na budynku Urzędu Gminy w Smętowie Granicznym, ul. Dworcowa 10
  • na budynku Urzędu Gminy Osieczna, plac 1000-lecia 1
  • na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach, ul. Długa 18
  • na budynku sklepu Os. Green Park w Starogardzie Gd., ul. Powstańców Warszawskich 5
  • na budynku restauracji Strzelnica w Starogardzie Gd., ul. Bracka 1
  • na budynku sklepu GAMA w Starogardzie Gd., ul. Kopernika 16
  • na budynku sklepu GAMA w Starogardzie Gd., os. Konstytucji 3-go Maja 13
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kręgu, Krąg 44
  • na budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku, ul. Wyzwolenia 2
  • na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim, ul. Mickiewicza 9

Jak wybierane są kolejne lokalizacje dla AED?

- Zazwyczaj są to zgłoszenia od różnych podmiotów, które uważają, że u nich powinno się takie urządzenie znaleźć - wyjaśnia Ewa Macholla-Jacewicz. - Bywa też, że sami widzimy potrzebę umieszczenia defibrylatora AED w jakimś miejscu. Tak było choćby w przypadku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie znajduje się AED od niedawna. Wiadomo, że do tej placówki przychodzą często osoby niepełnosprawne. Nie trzeba było się zastanawiać nad tą lokalizacją, tam potrzeba zainstalowania zewnętrznego defibrylatora była oczywista. Zgłaszają się do nas także gminy, czy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Staramy się rocznie przynajmniej 3-4 takie zestawy instalować. Nie ma jakiejś sztywnej procedury przy typowaniu nowej lokalizacji. Reagujemy po prostu na zgłaszane potrzeby - dodaje rzeczniczka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi 10-11.05.2024
Reklama