Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uwaga na oszustów! Oferują węgiel po preferencyjnej cenie, podając się za pracownika pomocy społecznej

Oszuści znaleźli nowy pomysł na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem mieszkaniec Tczewa otrzymał SMS z informacją, że został wytypowany do zakupu 500 kg węgla po preferencyjnej cenie, o ile dokona wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Nadawca podał się za pracownika tczewskiego MOPS-u.
rozładuenk węgla z Kolumbii w Porcie Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Trudna sytuacja na rynku opałowym dla oszustów stała się okazją do wzbogacenia. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie zgłosił się mieszkaniec tego miasta, który otrzymał SMS, rzekomo pochodzący od MOPS-u. W wiadomości tej wskazano, że mężczyzna został wytypowany do zakupu 500 kg węgla po preferencyjnej cenie, a warunkiem uzyskania opału było dokonanie do 18 listopada wpłaty na wskazany rachunek bankowy.

– Wiadomość ta nie została wysłana przez pracowników MOPS-u i stanowi próbę wyłudzenia pieniędzy – odcina się od tego tczewski MOPS.

Oszukują „na węgiel”. Uwaga na podejrzane wiadomości!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie informuje, iż nie pośredniczy w sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie i nie przyjmuje pieniędzy na ten cel. Ośrodek apeluje do mieszkańców o ostrożność i zgłaszanie na policję wszelkich prób wyłudzenia pieniędzy w taki sposób.

MOPS przypomina też, że podstawą do uzyskania uprawnień do preferencyjnego zakupu węgla są:

 • zaświadczenie potwierdzające wypłacenie dodatku węglowego na rzecz gospodarstwa domowego,
 • albo pozytywne rozpatrzenie wniosku o wypłatę dodatku węglowego na rzecz gospodarstwa domowego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Inspekcja Handlowa kontroluje wszystkich 161 sprzedawców węgla na Pomorzu

Wnioski o wydanie takich zaświadczeń można składać w siedzibie tczewskiego ośrodka.

– Wszystkie niejasności, które pojawią się w związku z wydawaniem zaświadczeń, będą rozwiązywane w siedzibie ośrodka – wyjaśniają pracownicy opieki społecznej.

Należy także pamiętać, że w Tczewie zostanie podjęta współpraca z lokalnymi podmiotami gospodarczymi (składami węgla), które będą zaopatrywać mieszkańców w węgiel po preferencyjnej cenie. Lista podmiotów, które będą prowadzić taką sprzedaż, zostanie opublikowana niezwłocznie po otrzymaniu od PGE Paliwa potwierdzenia o zawarciu umowy na preferencyjną sprzedaż.

Oszustwo „na węgiel” Jak działają oszuści?

Jak mówi st. post. Katarzyna Ożóg, oficer prasowa tczewskiej komendy policji, oszuści modyfikują metody, podążają za „trendami”. Tak jest choćby z obecną sytuacją na rynku opałowym. Na wolnym rynku ceny węgla są znacznie wyższe niż te oferowane za pośrednictwem gmin, które zgodziły się na jego sprzedaż na preferencyjnych warunkach. Dlatego bardzo ważne jest, by zachować czujność i uważać na podejrzane oferty.

Na jedną z nich skusił się mieszkaniec gminy Gardeja w powiecie kwidzyńskim. Węgiel zamówił, za transport zapłacił, dostawy nie otrzymał, a strona internetowa, poprzez którą dokonał zamówienia, przestała istnieć. Mężczyzna stracił 750 złotych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Oszukują „na węgiel”. Nowa metoda wyłudzenia pieniędzy

Zaledwie w ubiegłym tygodniu prawie 72 tys. zł stracił 50-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego, który został oszukany na „pracownika banku”.

Oszustwa w Internecie. Jak nie dać się nabrać?

– Konta trzech innych osób zostały okradzione za pośrednictwem Internetu na kwotę 2500 złotych – informuje rzeczniczka tczewskiej policji. – Policjanci apelują o ostrożność podczas korzystania z Internetu. Nie klikajmy w przesyłane do nas linki. Nikomu nie wysyłajmy naszych haseł, loginów czy kodów BLIK. Bądźmy czujni!

Aby uniknąć problemów i utrudnić działanie internetowym oszustom, policjanci radzą:

 • zabezpieczyć swój komputer, instalując odpowiednie oprogramowanie, które ochroni przed wirusami i internetowym włamywaczami,
 • nie wykonywać żadnych transakcji w kafejkach internetowych, ogólnodostępnych sieciach Wi-Fi czy za pośrednictwem komputerów udostępnionych do użytku publicznego,
 • pamiętajmy, aby nie udostępniać nikomu haseł do bankowości elektronicznej,
 • chrońmy swoją tożsamość w sieci,
 • nie odpowiadajmy na maile, które są spamem,
 • korzystając z bankowości elektronicznej, zawsze osobiście wpisujmy adres internetowy banku w oknie przeglądarki,

PRZECZYTAJ TEŻ: Przyłapani na gorącym uczynku, gdy kradli... węgiel

 • nie ujawniajmy osobom trzecim danych zapisanych na karcie kredytowej (cyfry kontrolne, numer karty, data ważności),
 • robiąc zakupy w sieci, zawsze sprawdzajmy sprzedającego, ustalmy jego adres i numer telefonu, przeczytajmy komentarze wystawione przez wcześniejszych klientów,
 • bądźmy ostrożni w przypadkach, gdy cena oferowanego do sprzedaży towaru jest zbyt atrakcyjna,
 • nigdy na prośbę telefonicznego rozmówcy nie instalujmy na swoim komputerze, tablecie czy telefonie nieznanych nam programów oraz aplikacji, bo za ich pośrednictwem oszuści mogą przejąć całkowitą kontrolę nad naszym urządzeniem,
 • przeprowadzając internetowe transakcje, unikajmy pośpiechu i rutyny.

Zostaliśmy oszukani. Co robić?

Co robić, gdy zostaniemy oszukani? Jak najszybciej zawiadomić policję. Pamiętajmy również, aby zachować wszystkie maile, SMS-y czy numery telefonów, przy pomocy których kontaktowaliśmy się z oszustem. Pomoże to później policji namierzyć przestępcę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama